Německý ústavní soud rozhodne o osudu eura

Předmětem zkoumání ústavních soudců je totiž zřejmě nejúčinnější nástroj ECB v boji proti evropské dluhové krizi: příslib neomezených intervencí evropské centrální banky ve prospěch dluhopisů postižených členských zemí (OMT).
Draghi program představil vloni a v duchu rčení o nažraném vlkovi a přeživší koze jej také použil. Aniž ECB koupila v rámci OMT jediný dluhopis, investoři na starý kontinent nezanevřeli. Bundesbanka vytýká ECB, že supluje fiskální reformy periferie, a obává se ztrát z těchto operací, jež by padly na napjatý německý rozpočet. Draghi kontruje podstatou svého mandátu – požadavkem na stabilitu společné měny.
Slyšení končí dnes, verdikt ale bude znám spíše v horizontu týdnů až měsíců. Pokud by německý ústavní soud rozhodl proti OMT, má eurozóna problém. „V případě zamítnutí očekávám negativní reakci akciových trhů, oslabení eura a prudký nárůst výnosů vládních dluhopisů Itálie a Španělska,“ uvedl Jiří Šimara z Cyrrusu. Pravděpodobnost takového scénáře je však nízká.
„Očekávám, že německý ústavní soud fungování OMT výrazně nezkomplikuje. Nejistota ohledně finálního verdiktu však může na trhy přinést nervozitu,“ dodává Jan Bureš z Era Poštovní spořitelny.