Nový fond otevírá české podniky i menším investorům. Cílí na patnáct procent ročně

Oblast private equity bývá v USA či v západní Evropě velmi vyhledávána. Investorům leckdy nabízí atraktivnější zhodnocení než veřejné akciové trhy.

Oblast private equity bývá v USA či v západní Evropě velmi vyhledávána. Investorům leckdy nabízí atraktivnější zhodnocení než veřejné akciové trhy. Zdroj: Midjourney

Dvě významné české investiční společnosti se spojily a rozjely i pro menší investory fond fondů, který jim umožní podílet se na růstu hodnoty ziskových českých a slovenských průmyslových podniků. Dosud byla tato možnost otevřená primárně institucionálním investorům či velmi bohatým jednotlivcům. Průměrná roční výnosnost fondu se má po odečtení poplatků za správu pohybovat okolo 15 procent.

Takzvaný feeder fond nově založila investiční společnost Conseq ve spolupráci s firmou Central Europe Industry Partners. Nový fond kvalifikovaných investorů umožní lidem nepřímo investovat už od jednoho milionu korun, respektive sta tisíc korun do private equity fondu CEIP II. Pokud by do něj chtěl investor vložit peníze přímo, musel by disponovat desítkami milionů korun. Nižší, stotisícová hranice je přitom určena klientům, kteří mají peníze také v jiných fondech obhospodařovaných společností Conseq.

Cílová míra návratnosti pro investora do fondu fondů Consequ by měla po odečtení všech nákladů a odměn činit v průměru 15 procent ročně. Investiční horizont je nastaven na deset let.

„Doposud do CEIP vkládali peníze institucionální čeští a američtí investoři s tím, že jejich průměrná investice byla 150 milionů korun. Tento takzvaný feeder fond, tedy fond, který sesbírá peníze kvalifikovaných investorů a investuje je do našeho fondu, umožní do produktu, který byl doposud vyhrazen pro velké hráče, efektivně investovat i běžným lidem,“ řekl řídicí partner Central Europe Industry Partners Ondřej Benáček. 

CEIP II, který vznikl již v závěru loňského roku, je fondem soukromého kapitálu. Obdobné fondy bývají vlastníky celých firem či významných podílů v nich, přičemž se s akciemi těchto firem veřejně neobchoduje na burze. Nevýhodou těchto fondů z investorského pohledu bývá nižší likvidita v porovnání s investicemi do každodenně obchodovaných cenných papírů na burze. Kompenzací za tuto „nepříjemnost“ však často bývá atraktivnější zhodnocení vložených prostředků.

Celkový kapitál fondu CEIP II se bude po dokončení úpisu pohybovat okolo 1,5 miliardy korun. Část z toho dodají právě klienti Consequ. Tato investiční skupina je s objemem obhospodařovaných aktiv ve výši přes 120 miliard korun největším nezávislým, přesněji nebankovním investičním manažerem v Česku.

„Pro investory tento fond fondů představuje alternativní investici do segmentu průmyslových, výrobních a servisních podniků. Fond CEIP II je již z více než 70 procent upsán a Conseq představuje jednoho z posledních investorů fondu,“ poznamenal Benáček.

Fond cílí primárně na firmy s EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní a odpisů – pozn. red.) 30 až 100 milionů korun. Během své krátké existence již investoval do dvou firem. Nejprve koupil 68,6procentní podíl ve firmě AMiT, která se věnuje vývoji a výrobě elektroniky pro vlaky a tramvaje a také řídicím systémům a elektronice pro průmyslovou a dopravní automatizaci a pro automatizaci budov. Mezi její významné zákazníky patří společnosti Škoda Transportation, Stadler, ABB nebo Siemens.

Druhou akvizicí byl nákup 90procentního podíl ve společnosti Kosyka. Jihlavská firma se věnuje průmyslové výrobě kabelových svazků a konektorů pro výrobce strojů, medicínských přístrojů a dodavatelů v oboru automotive v Německu, Švýcarsku i v České republice.

Předchozí, první fond spravovaný Central Europe Industry Partners existuje již přibližně šest let. Koupil podíly například ve výrobci svařovaných a nerezových konstrukcí Roka Industry, poskytovateli měřicích a testovacích technologií Elcom, výrobci leteckých technologií Jihlavan, servisní společnosti BMH, která využívá robotické technologie, výrobci tepelně tvarovaných plastových výrobků Vyva Plast nebo ve zpracovateli drátů a plechů KBNK. Koncem loňského roku spravoval aktiva v objemu okolo 1,6 miliardy korun. 

Benáček v nedávném rozhovoru pro E15 popsal strategii obou fondů: „Náš pracovní model se nazývá Operational Private Equity. To znamená, že se od standardních private equity fondů lišíme tím, že máme poměrně široký provozní tým. Je to skupina převážně bývalých generálních ředitelů. Výrazně aktivněji pracujeme s firmami v našem portfoliu. Snažíme se je dále budovat a posouvat.“

Uvedl také, že mezi investory dvou fondů, které společnost Central Europe Industry Partners spravuje, patří fond fondů skupiny RSJ či family office SPM Slavomíra Pavlíčka a Marka Španěla, zakladatelů největšího českého vývojáře her Bohemia Interactive. „Mezi investory jsou i dva lidé, kteří nám v minulosti prodali firmu a sledují, co s ní dál podnikáme. A dokonce díky důvěře, kterou v nás mají, vložili peníze i do druhého fondu,“ řekl Benáček.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!