Politika OPEC může vést až k nedostatku ropy, varuje šéf ruské Rosněfti | e15.cz

Politika OPEC může vést až k nedostatku ropy, varuje šéf ruské Rosněfti

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: L.C. Nottaasen via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf ruské společnosti Rosněfť Igor Sečin kritizoval politiku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Nižší produkce suroviny, která je důsledkem poklesu cen, může vést už v letošním čtvrtém čtvrtletí k nedostatku nabídky na trhu, uvedl Sečin. Rosněfť je největším producentem ropy v Rusku.

Ceny ropy na světových trzích loni prudce klesly. Jejich propad se ještě prohloubil, když OPEC v listopadu rozhodl neomezit těžbu, aby si udržel podíl na trhu. Někteří představitelé kartelu kritizovali nečlenské státy, jako je například Rusko, Mexiko a Kazachstán, ale i producenty ropy z břidličných hornin v USA, a svalovali na ně vinu za nadměrnou nabídku ropy na trzích.

Sečin prohlásil, že OPEC ztratil vliv. Rozhodnutí kartelu nechat ceny dál klesat podle něj vedlo k destabilizaci trhu. „Podíl členů OPEC je poměrně stabilní kolem 39 procent,“ citovala Sečina agentura Reuters. „Tato organizace ztratila jednotu svých členů a v některých případech některé ze svých členů nerespektuje,“ řekl.

Rusko je největším producentem ropy na světě, loni země těžila v průměru 10,58 milionu barelů denně, což byl rekord v postsovětském období. Ropa je pro Rusko klíčovým zdrojem příjmů, v současnosti ale mají na těžbu nepříznivý vliv jednak nízké ceny, jednat západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) navíc předpověděla, že bude určitou dobu trvat, než se v dodávkách výrazněji projeví omezování investic do těžby, které je důsledkem nízkých cen. Odvětví těžby ropy v USA se podle ní podaří propad cen do velké míry přestát bez úhony. Rusko naopak bude v rámci tohoto odvětví zřejmě tratit nejvíce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah