Politika OPEC může vést až k nedostatku ropy, varuje šéf ruské Rosněfti
Ceny ropy na světových trzích loni prudce klesly. Jejich propad se ještě prohloubil, když OPEC v listopadu rozhodl neomezit těžbu, aby si udržel podíl na trhu. Někteří představitelé kartelu kritizovali nečlenské státy, jako je například Rusko, Mexiko a Kazachstán, ale i producenty ropy z břidličných hornin v USA, a svalovali na ně vinu za nadměrnou nabídku ropy na trzích.
Sečin prohlásil, že OPEC ztratil vliv. Rozhodnutí kartelu nechat ceny dál klesat podle něj vedlo k destabilizaci trhu. „Podíl členů OPEC je poměrně stabilní kolem 39 procent,“ citovala Sečina agentura Reuters. „Tato organizace ztratila jednotu svých členů a v některých případech některé ze svých členů nerespektuje,“ řekl.
Rusko je největším producentem ropy na světě, loni země těžila v průměru 10,58 milionu barelů denně, což byl rekord v postsovětském období. Ropa je pro Rusko klíčovým zdrojem příjmů, v současnosti ale mají na těžbu nepříznivý vliv jednak nízké ceny, jednat západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) navíc předpověděla, že bude určitou dobu trvat, než se v dodávkách výrazněji projeví omezování investic do těžby, které je důsledkem nízkých cen. Odvětví těžby ropy v USA se podle ní podaří propad cen do velké míry přestát bez úhony. Rusko naopak bude v rámci tohoto odvětví zřejmě tratit nejvíce.