Poptávka po zlatě láme rekordy | E15.cz

Poptávka po zlatě láme rekordy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Strach z důsledků tisku peněz v USA a z dluhové krize v Evropě loni vyhnal spolu s pokračujícím rychlým ekonomickým růstem rozvíjejících se zemí světovou poptávku po zlatě na historický rekord. Hodnota nakoupeného zlata dosáhla 236,4 miliardy dolarů.

Jedním z hlavních tahounů zájmu o zlato se staly centrální banky. Ty do svých rezerv nakoupily o 17 procent žlutého kovu více než v roce 2011. Navýšení bankovních zásob o 534,6 tuny bylo nejvyšší od roku 1964.

Centrální banky nakupují více zlata, než prodávají, už osm čtvrtletí v řadě. Čistými prodejci byly naposledy v roce 2009. Od té doby zvýšily zlaté zásoby o 1100 tun, čímž téměř vymazaly prodej za předchozí tři roky. Zlatu nejvíce věří rozvíjející se země, což odpovídá i rychlému růstu jejich devizových rezerv. Cítí čím dál větší potřebu do rezerv, kterým dominují především americké dolary a eura, přidávat ještě jiná kvalitní a likvidní aktiva, zdůvodňuje boom zlata v rozvíjejícím se světě organizace World Gold Council (WGC).

Novými silnými hráči na trhu se zlatem se staly Brazílie, Paraguay, Irák a Venezuela. Rusko se celý minulý rok drželo svého dlouhodobého programu doplňování zlatých rezerv, když tamní centrální banka vykoupila od domácích producentů 75 tun kovu. V Asii byly nejaktivnější centrální banky Jižní Koreje a Filipín. Jedinou zemí, která zlato prodávala, a držela se tak dohody centrálních bank o zlatě (CBGA), bylo Německo.

Vývoj cen zlata za poslední rok Autor: E15

Soukromí investoři sice poptávku loni ve srovnání s předchozím rokem o tři procenta snížili, nicméně i tak se jejich nákupy pohybovaly vysoko nad pětiletým průměrem. To svědčí o přetrvávající nejistotě a snaze najít jiné aktivum než tradiční měny. Pokles investic do zlatých mincí a slitků o 12 procent podle WGC není překvapivý a svědčí spíše o vyčkávání investorů na další kroky centrální bank. Naopak investice do obchodovatelných fondů (ETF), které drží zlato, rostly loni o 51 procent. Na celkové investiční poptávce se však podílí jen z jedné pětiny.

V letošním roce WGC očekává mírné snížení poptávky po šperkařském zlatě. Její síla se bude odvíjet především od ceny zlata a měnových kurzů hlavních spotřebitelů, tedy Indie a Číny, vůči dolaru. O zlato budou mít dál zájem investoři a nečeká se ani významný pokles nákupů ze strany centrálních bank. To vše by mělo cenu zlata dál držet na relativně vysokých úrovních nad 1500 dolary za troyskou unci.

Centrální banky s největšími zásobami zlata Autor: E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah