Pražská burza a index PX. Jak si vedou akcie na domácím parketu | E15.cz

Pražská burza oslabila nejvíce za posledních 12 týdnů

Pražský burzovní palác
Pražský burzovní palác
• 
ZDROJ: Tomeš Michael / E15

vaj, E15.czPetr Šipula, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
4

Uvolněná politika centrálních bank přispěla k výraznému nadhodnocení předních amerických indexů. Část investorů se proto raději rozhodla vyhledávat příležitosti na tuzemském parketu. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika. Každý obchodní den po jeho skončení shrnuje roboticky generovaná zpráva.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje ...
Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Index PX pražské burzy oslabil o 2,55 procenta na 1168,13 bodu. Byl to jeho nejvýraznější pokles za posledních 12 týdnů. Se ztrátou zakončilo dnešní obchodování všech deset emisí, které mají na hodnotu indexu vliv. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Nejvýraznější pokles postihl akcie rakouského bankovního domu Erste. Zlevnily o 5,25 procenta na 578 korun za kus. „Připsala si tak čtvrtý ztrátový den v řadě,“ poznamenal analytik společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč, podle kterého se dnes na pražské burze projevila negativní nálada na globálních akciových trzích.

Významný vliv na pokles indexu měly také další dva finanční tituly. Akcie rakouské pojišťovny VIG oslabily o 2,16 na závěrečných 544 korun. Cenné papíry Komerční banky uzavřely obchodování s kurzem 635,50 korun, což bylo o 1,85 procenta níže než při ranním otevření burzy.

Mimo finanční sektor se nedařilo především akciím farmaceutického řetězce Pilulka Lékárny, které zlevnily o téměř 4,9 procenta.

Výprodejům se nevyhnula ani emise energetické společnosti ČEZ, která odepsala 1,81 procenta na 923 korun za akcii.

Koruna dnes prohloubila svá více než dvouletá minima k americké měně. Kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 25,33 koruny za dolar, a byla tak o 19 haléřů slabší než ve čtvrtek v podvečer. Vůči euru naopak o devět haléřů zpevnila na 24,59 koruny za euro. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery