Pražská burza a index PX. Jak si vedou akcie na domácím parketu | e15.cz

Pražská burza po sérii oslabení posílila. Nahoru ji táhly akcie ČEZ a bankovních společností

Burzovní palác, sídlo pražské burzy
Burzovní palác, sídlo pražské burzy
• 
ZDROJ: E15 Dominik Kučera

vaj, E15.cz, swp, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
5

Uvolněná politika centrálních bank přispěla k výraznému nadhodnocení předních amerických indexů. Část investorů se proto raději rozhodla vyhledávat příležitosti na tuzemském parketu. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika. Každý obchodní den po jeho skončení shrnuje roboticky generovaná zpráva.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dnes po pěti oslabeních za sebou posílila. Index PX stoupl o 1,72 procenta na 1315,58 bodu. Nahoru burzu táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ a také bank. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Posílila většina z deseti hlavních emisí pražské burzy. Mezi posilujícími byly i cenné papíry ČEZ a bank, se kterými se obchodovalo v největších objemech. Akcie ČEZ navíc zaznamenaly jak největší objem obchodů, tak nejvýraznější růst, a to o 3,80 procenta na 1038 korun. Akcie Komerční banky si připsaly 2,58 procenta na 676 korun, akcie bankovní skupiny Erste 1,11 procenta na 734,70 koruny a akcie Moneta Money Bank 0,63 procenta na 79,50 koruny.

Největší propad postihl cenné papíry lékárenské sítě Pilulka, které zlevnily o 4,26 procenta na 450 korun. Oslabily také třeba akcie výrobce nápojů Kofola ČS, které odepsaly 0,81 procenta na 245 korun.

Česká měna si dnes polepšila vůči oběma hlavním světovým měnám. K 17:00 koruna zpevnila proti předchozímu závěru k euru i dolaru shodně o šest haléřů na 23,62 Kč/EUR a 22,00 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Autor: vaj, E15.cz, swp, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah