Pražská burza a index PX. Jak si vedou akcie na domácím parketu | E15.cz

Pražská burza po třech dnech poprvé oslabila. Nejvíce přispěly bankovní společnosti

Pražský burzovní palác
Pražský burzovní palác
• 
ZDROJ: Tomeš Michael / E15

vaj, E15.czPetr Šipula

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Uvolněná politika centrálních bank přispěla k výraznému nadhodnocení předních amerických indexů. Část investorů se proto raději rozhodla vyhledávat příležitosti na tuzemském parketu. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika. Každý obchodní den po jeho skončení shrnuje roboticky generovaná zpráva.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2021: Komodity, akcie, kryptoměny i dluhopisy

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza po třech dnech poprvé oslabila. Index PX poklesl o 1,67 procenta na 1351,84 bodu. Nejvýznamněji přispěly akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank, které oslabily o 2,56 procenta a finančního domu Komerční banka, které propadly o 2,9. Společně se podílejí na PX indexu 15,91 procenty. Největší pokles postihl akcie energetické společnosti ČEZ a společnosti Komerční banka. Největší nárůst dnes zaznamenaly akcie banky Moneta a operátora O2. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Z třinácti hlavních titulů pražské burzy dnes devět zakončilo obchodování v mínusu, další tři emise stagnovaly. Největší pokles hodnoty postihl akcie společnosti ČEZ, a to o 2,92 procenta na 715 korun. Nedařilo se ani akciím společnosti Komerční banka, které poklesly o 2,9 procenta. Oproti tomu nejvýraznějšího růstu dosáhly cenné papíry banky Moneta, které si polepšily o 0,9 procenta na 95,75 korun. Zároveň během dne hodnotou 95.75 Kč překročily své šestileté maximum z z listopadu 2021. K dalším emisím, které posílily, patří i O2. Akcie vzrostly o 0,77 procenta na 261 korun.

Tato zpráva je generována softwarem za pomoci prvků umělé inteligence v rámci projektu TAČR

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

O2 Czech Republic

Telekomunikační skupinu čeká stažení z pražské burzy poté, co PPF jakožto majoritní akcionář firmy O2 Czech Republic přesáhla 90procentní podíl. Plánuje ukončení veřejné obchodovatelnosti akcií. Také O2 Czech Republic podobně jako Moneta Money Bank patřila mezi hodnotové tituly, do kterých se vyplatí investovat nejen během turbulencí na finančních trzích.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

SABB Finance

K zařazení směnárenské společnosti do indexu PX došlo 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah