Pražská burza pokračovala v růstu, pomohly akcie bankovních domů i ČEZ

Burzovní palác, sídlo pražské burzy

Burzovní palác, sídlo pražské burzy Zdroj: E15 Dominik Kučera

Český akciový parket představuje pro řadu investorů zajímavé místo, kam v době zvýšených sazeb a účtů za energie uložit peníze. Banky a energetický podnik ČEZ i z toho důvodu patří mezi nejlikvidnější akcie pražské burzy. Jak se těmto a dalším titulům dařilo během posledního obchodního dne? Každý obchodní den po jeho skončení také shrnuje zpravodajství webu e15. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Momentálně představuje pro index PX zřejmě největší výzvu plánované zestátnění společnosti ČEZ. Nejasnosti kolem možného provedení záměru drží podle některých investorů cenu akcie výrazně níže, než by odpovídalo její hodnotě. Část expertů upozorňuje, že po případném stažení titulu z burzy by utrpělo i postavení českého trhu jako takového.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza popáté v řadě posílila. Index PX dnes zpevnil o 0,19 procenta na 1618,36 bodu, čímž dále vylepšil své šestnáctileté maximum. K růstu mu pomohly zejména akcie bankovních domů a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes oslabila vůči euru i dolaru.

V kladných hodnotách nebo na nule dnes zakončilo obchodování osm z 11 hlavních titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX. Akcie skupiny ČEZ, které se staly nejvíce obchodovaným titulem, dnes posílily o 0,33 procenta na 914 Kč. Dařilo se akciím rakouské bankovní skupiny Erste, které rostly o 0,29 procenta a obchodovaly se za 1190 Kč. Komerční banka připsala 0,18 procenta na 812,50 Kč a Moneta Money Bank 0,36 procenta na 110,80 Kč. V kladných číslech skončila také nápojářská Kofola a zbrojovka Colt.

Na akciových trzích se dnes nedařilo výrobci dronů Primoco, který odepsal 4,81 procenta na 890 Kč. Klesla také hodnota cenných papírů metalurgické firmy Gevorkyan, které ztratily 1,52 procenta na 260 Kč. Akcie tabákové společnosti Phillip Morris ČR si pohoršily o 0,39 procenta na 15.360 Kč. Photon Energy a pojišťovna VIG zůstaly na nule.

Index PX a jeho báze*

  • Colt CZ Group SE

Colt CZ Group SE je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití.

  • ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli dlouhodobě rostoucím cenám elektřiny.

  • Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři věří, že vyšší úrokové sazby v eurozóně i Česku pomohou finančním výsledkům skupiny.

  • Kofola ČeskoSlovensko

Nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

  • Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

  • Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze.

  • Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

  • Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

  • Primoco UAV

Výrobci bezpilotních letounů svědčí současná geopolitická situace, která zvedá zájem o jeho stroje.

  • Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 6. květnu 2024