Robotické obchody údajně škodí trhům | E15.cz

Robotické obchody údajně škodí trhům

Robotické obchody údajně škodí trhům
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Obchodníci, kteří pomocí počítačových algoritmů nakupují a prodávají finanční instrumenty ve zlomku vteřin, takzvaní vysokofrekvenční obchodníci a komoditní spekulanti, negativně ovlivňují trhy. Ve své zprávě nazvané Investování, ne sázení: Ať finanční trhy slouží společnosti to uvedla nevládní organizace Finance Watch. Podpořila tak zpřísnění regulace těchto účastníků trhu napříč Evropou tak, jak ji navrhuje Evropská komise v revidované verzi směrnice Mifid.

Finance Watch se sídlem v Bruselu je nevládní organizací lobbující za zájmy široké veřejnosti, která nabádá Evropskou unii, aby udržela současný tvrdý postoj vůči těmto aktivitám. V novém dokumentu se například uvádí, že vysokofrekvenční obchody, které tvoří ve Spojených státech sedmdesát procent všech obchodů, stahují z trhů likviditu a používání komoditních indexů vede k růstu vyšších cen, především zemědělských komodit.

Thierry Philipponnat, generální tajemník organizace Finance Watch, v rozhovoru pro Financial Times uvedl, že finanční trhy by měly sloužit výhradně jako místo setkávání dodavatelů kapitálu a těch, kteří ho potřebují. „První směrnice Mifid selhala v zajištění lepšího místa setkávání. Je tu akutní potřeba přesměrovat kapitál z krátkodobého spekulativního využívání do dlouhodobějších investic přínosných pro ekonomiku,“ tvrdí Philipponnat.

V Česku patří k nejznámějším tvářím algoritmického obchodování Karel Janeček a jeho společnost RSJ, která se na svém webu chlubí, že patří k největším poskytovatelům likvidity na světových finančních trzích. Odpůrci vysokofrekvenčního obchodování tvrdí pravý opak.

Vyšetřování „flash crashe“ z května 2010, kdy se trhy během okamžiku propadly o desítky procent, ukázalo, že stažení likvidity „bleskovými“ obchodníky k propadu výrazně přispělo.

Algoritmické obchody čekají zlé časy

Jeden z nejnovějších návrhů, jak znepříjemnit vysokofrekvenčním obchodníkům život, se v centru Evropské unie objevil minulý měsíc. Německý poslanec Evropského parlamentu Markus Ferber navrhuje, aby každý, kdo posílá z počítače nákupní či prodejní příkazy na burzovní parkety a další obchodní systémy, musel akcie či finanční deriváty držet po stanovenou minimální dobu. Evropská unie si od toho slibuje zpomalení extrémně rychlého obchodování. Návrh již prošel počátečními koly schvalování.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!