Ropa se v zemích OPEC díky konci íránských sankcí těží nejvíc za dvacet let | E15.cz

Ropa se v zemích OPEC díky konci íránských sankcí těží nejvíc za dvacet let

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) stoupla v lednu o 290 tisíc barelů denně na 32,60 milionu denních barelů denně a dostala se na maximum za nejméně zhruba dvě desetiletí. Produkci ropného kartelu zvýšil zejména Írán, proti němuž byly zrušeny obchodní sankce. Těžbu ale posílily i další velcí producenti - Saúdská Arábie a Irák. Uvedla to dnes agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.

Prosincovou úroveň těžby Reuters přehodnotil z původně udávaných 31,62 milionu barelů s ohledem na návrat Indonésie do kartelu. Lednová produkce 12 členů bez Indonésie v objemu 31,90 milionu barelů byla nejvyšší od roku 1997, kdy začala agentura tyto údaje zpracovávat.

Írán zvýšil těžbu o 150 tisíc barelů na 3,05 milionu barelů denně. Teherán po zrušení sankcí OSN v polovině ledna nařídil zvýšit domácí těžařům produkci ropy o půl milionu barelů denně. Saúdská Arábie posílila těžbu o 100 tisíc na 10,25 milionu barelů. Těžba v Iráku se zvýšila o 50 tisíc na 4,25 milionu barelů. Produkci rovněž zvýšila Nigérie, klesla naopak v Angole.

Ceny ropy za poslední rok a půl klesly o zhruba 70 procent a minulý týden sestoupila na minima za téměř 13 let. OPEC v listopadu 2014 odmítl snížit těžbu a odůvodnil to tím, že si chce posílit tržní podíl na úkor konkurence. Od té doby kartel těžbu zvýšil o téměř 1,4 milionu barelů denně.

Příjmy zemí OPEC z vývozu ropy v miliardách dolarů

Vývoz zemí OPECAutor: http://asb.opec.org/
Zdroj: asb.opec.org

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah