Ropa vystoupala na sedmiměsíční maxima, Brent překonal 50 dolarů | E15.cz

Ropa vystoupala na sedmiměsíční maxima, Brent překonal 50 dolarů

Ropa vystoupala na sedmiměsíční maxima, Brent překonal 50 dolarů
Těžební plošina Ekofisk v Severním moři, ConocoPhillips (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ConocoPhillips

ČTK

Světové ceny ropy vzrostly na nová sedmiměsíční maxima a severomořská ropa Brent se znovu vyhoupla nad 50 dolarů za barel. Ropný trh podpořil pokles kurzu dolaru spolu s novými útoky na ropnou infrastrukturu v Nigérii.

Brent kolem 16:30 SELČ posílil o 2,2 procenta na 50,75 dolaru za barel a dostal se až na letošní maximum 50,78 USD. Cena americké lehké ropy WTI stoupla o 2,4 procenta na 49,80 USD

Ropa využila pátečního propadu dolaru, který reagoval na velmi slabé údaje z amerického trhu práce. Slabší dolar zvýhodňuje investorům nákupy ropy a dalších komodit obchodovaných v americké měně.

Ceny ropy Brent a WTI v posledním roce Graphical visualization of market data.

Odpoledne ceny mírně povzbudily údaje, které ukázaly pokles zásob v americkém klíčovém překladišti Cushingu. Minulý týden tyto zásoby klesly o více než milion barelů, řekli obchodníci agentuře Reuters.

Růst cen ropy na druhé straně omezuje rychlý návrat íránské ropy na světový trh. Další brzdou jsou známky obnovování růstu těžby v USA. Ropné firmy minulý týden zvýšily počet využívaných vrtných souprav podruhé v tomto roce, uvedla v pátek firma Baker Hughes.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!