Saúdská Arábie kvůli nízkým cenám ropy rozpouští své rezervy, varuje MMF | E15.cz

Saúdská Arábie kvůli nízkým cenám ropy rozpouští své rezervy, varuje MMF

Alláh pomáhej. Tanker pod saúdskoarabskou vlajkou je
nakládán ropou v přístavu Ras Tanura
Alláh pomáhej. Tanker pod saúdskoarabskou vlajkou je nakládán ropou v přístavu Ras Tanura
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Vytěžit jeden barel Saúdské Araby stojí pouhé čtyři dolary, současné ceny na trhu pod 50 dolary jsou však pro největší ekonomiku Blízkého východu příliš nízké. Důvodem je, že země má příliš štědrý sociální systém. Aby její rozpočet skončil na nule, potřebuje cenu na 106 dolarech za barel. Přitom ještě v roce 2010 stačila k vyrovnanému rozpočtu cena 69 dolarů za barel.

MMF očekává, že rozpočet Saúdské Arábie skončí letos schodkem 21,6 procenta a příští rok bude země v minusu 19,4 procenta HDP. Ještě v roce 2012 země hospodařila s přebytkem 12 procent, loni už byla 3,4 procenta v minusu. „Pokud ceny ropy zůstanou na současných úrovních, finanční polštář se vyčerpá do pěti let,“ uvedl MMF.

Devizové rezervy pouštního království se po letech nafukování začaly ztenčovat loni v srpnu. Tehdy dosahovaly výše 745 miliard dolarů, na konci letošního června Saúdští Arabové seděli „jen“ na 672 miliardách.

Okolní státy jsou na tom lépe

Další blízkovýchodní vlády sedící na zásobách ropy a zemního plynu jsou na tom o poznání lépe. Podle MMF mají Katar, Kuvajt či Spojené arabské emiráty finanční rezervy alespoň na dvacet let. V roce 2012, který byl pro země vyvážející ropu pravděpodobně na dlouhá léta tím nejlepším, byl spořicím premiantem Kuvajt. Letos hospodaří s přebytkem 34,7 procenta, pro příští rok očekává po výdajových škrtech přebytek 0,1 procenta HDP. Při pohledu na problémy Rijádu může být kuvajtská vláda spokojená.

Saúdská Arábie se snaží oddalovat projekty a omezovat výdaje. Dokonce se poprvé od roku 2007 chystá vydat dluhopisy. Vláda je ale pomalá. „Je snadné při růstu ropy zvyšovat výdaje, ale je těžké je při poklesu stejně rychle snižovat,“ uvedl Simon Williams, hlavní ekonom HSBC pro Blízký východ a severní Afriku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.