Šerif Gensler vynucuje právo na Divokém západě. Proti kryptoburzám používá zákony ze třicátých let
Nejvyšší šéf americké federální Komise pro cenné papíry Gary Gensler v minulosti opakovaně přirovnal dění na trhu s kryptoměnami z hlediska ochrany investorů k Divokému západu. Tento týden učinil hned dva důležité kroky k tomu, aby dal věci do souladu s paragrafy. Při vynucování pravidel vůči velkým kryptoburzám se „šerif“ Gensler a jeho kolegové opírají o zákony z první poloviny minulého století.
Komise pro cenné papíry (SEC) viní v žalobách společnosti Binance a Coinbase z porušování federálních zákonů, mimo jiné z toho, že podnikají jako burzy bez oprávnění a také že na svých platformách nabízejí klientům obchodování s digitálními aktivy, aniž by je zaregistrovaly jako cenné papíry. Porušení zákonů se burzy měly dopustit také tím, že vypořádávaly obchody s cennými papíry.
Závažnější jsou obvinění v případě burzy Binance. Firma společně se svým zakladatelem a hlavním akcionářem Čchang-pcheng Čaem podle žaloby zneužívala peníze klientů tím, že přeposílala miliardy dolarů do spřízněné společnosti Sigma Chain. Z její strany následně docházelo k manipulování s trhem a umělému nafukování objemu obchodů. Na rozdíl od Coinbase, kterou řídí zakladatel Brian Armstrong, cílí v případě Binance žaloba i na Čchang-pcheng Čaa.
Tím, že burzy porušovaly zákony, tedy že se nezaregistrovaly jako burzy s cennými papíry, podle názoru SEC připravily klienty, kteří většinou pocházejí z řad drobných investorů, o regulatorní ochranu proti podvodům a manipulacím s trhem.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!