Severomoravské vodovody vydaly emisi dluhopisů za pět miliard | E15.cz

Severomoravské vodovody vydaly emisi dluhopisů za pět miliard

ilustrační foto úpravny vody
ilustrační foto úpravny vody
• 
ZDROJ: ctk

vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) vydaly největší korporátní emisi dluhopisů v korunách za poslední rok. Jde o sedmileté bondy v celkovém objemu 5,4 miliardy korun, které investorům slibují výnos 2,67 procenta. Výtěžek z prodeje zamíří k akcionářům a na refinancování dluhu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na dobře informovaný zdroj.

Pro vodárenskou firmu není tento způsob získávání peněz novinkou, již v roce 2005 emitovala desetileté dluhopisy za dvě miliardy korun s pětiprocentním úrokem, které budou splatné letos na podzim. Právě ty chce podnik z nové emise refinancovat. Částku 3,35 miliardy pak podle prodejního prospektu pošle svým akcionářům formou dividend a snížením základního kapitálu.

Bloomberg připomíná, že Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava využily pro vydání nové emise správný čas, protože rekordně nízké úrokové sazby nutí investory k hledání vysoce ziskových aktiv. Centrální banky po celém světě, a ČNB není výjimkou, totiž drží sazby velmi nízko, aby podpořily ekonomický růst.

Zoufalí investoři

„Transakce dokazuje, že hotovostí oplývající čeští investoři opravdu zoufale hledají výnosy,“ citoval Bloomberg Lutze Roehmeyera z firmy Landesbank Berlin Investment, který se o dluhopisy také ucházel. „Jen jsem sháněl malou část pro diverzifikaci portfolia, je to totiž docela drahé,“ dodal Roehmeyer. Hlavními prodejními manažery jsou společnosti Komerční Banka, ING Group a SMBC Nikko.

Dluhopisy Severomoravských vodovodů jsou podle Bloombergu největší korunovou firemní emisí od loňského července. Tehdy vydal bondy za sedm miliard korun splatné v roce 2021 provozovatel českých plynovodů Net4Gas. Šlo o největší dluhopisovou emisí v českých korunách posledních deseti let.

SmVaK patří mezi největší vodárenské firmy v tuzemsku. Dodávají vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku a také do pohraniční oblasti Polska. Z 99 procent je ovládá společnost Aqualia Czech, v níž vlastní 51procentní podíl španělská firma FCC a zbytek drží japonský koncern Mitsui. Ten do společnosti vstoupil před dvěma lety, kdy od Španělů koupil podíl 49 procenta za 2,5 miliardy korun.

Miliardové investice do infrastruktury
SmVaK je rozhodujícím dodavatelem pitné vody v Moravskoslezském kraji. V roce 2014 společnost vyrobila 64 533 tisíc m3 pitné vody, což odpovídá celkové spotřebě 128 litrů na obyvatele a den (u vody fakturované domácnostem je to 87 litrů).
Výsledky hospodaření firma zveřejňuje vždy až na valné hromadě v polovině roku. V roce 2013 vykázala čistý zisk 388,6 milionu korun. Za posledních 15 let SmVaK vložila do své vodohospodářské infrastruktury téměř sedm miliard korun z vlastních zdrojů.
Společnost loni o 40 kilometrů rozšířila kanalizační síť a provozovala také o 25 kilometrů vodovodních sítí více než v roce 2013. Její čistírny odpadních vod dosahují kapacity přes 973 tisíc takzvaných ekvivalentních obyvatel. Kanalizační síť pod správou společnosti nyní dosahuje délky 1740 kilometrů a zahrnuje 81 obcí. Vodovodní síť čítá 5053 kilometrů.

Autor: vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah