Spekulanti sází na pokles akciových trhů | E15.cz

Spekulanti sází na pokles akciových trhů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Srpnové otřesy na akciových trzích se výrazně promítly do chování investorů - čím dál více se mezi nimi rozmáhají sázky na další pokles akcií. Například zájem o takzvaný prodej nakrátko akcií společností z amerického indexu S&P 500 se dostal na své roční maximum a podtrhuje tak ostrou změnu tržního sentimentu, ke které během uplynulého měsíce došlo. Ještě v červenci byl zájem o prodeje nakrátko nejnižší od vypuknutí finanční krize na podzim 2008.

Prodejci nakrátko, jako například hedgeové fondy, chtějí vydělat na padajících cenách cenných papírů tím, že si akcie vypůjčí a následně prodají v naději, že akcie spadnout předtím než je budou muset koupit zpět a vrátit majiteli, který jim je za úplatu půjčil.

Zápůjčky akcií se minulý měsíc podle společnosti Data Explorers vyšplhaly na tři procenta celkové tržní kapitalizace všech společností zahrnutých v indexu S&P 500. Data naznačují, že se vrátil zápal pro takzvané shortování a to navzdory snahám vlád a regulátorů o zakázání nebo alespoň omezení prodejů nakrátko a tvorbě zisků na propadu akciových trhů.

Rychlý obrat tržního sentimentu na začátku srpna ukazuje, že hedgeové fondy, které jsou zodpovědné za velkou část světových spekulativních sázek na pokles, byly stejně jako ostatní investoři zastiženy nepřipraveny bez otevřených krátkých pozic. „Zdá se, že měli otevřené pozice pro růstové období a neočekávali, že by makroekonomická nestabilita mohla zasáhnout i akciové trhy,“ řekl agentuře Bloomberg Will Surf Gordon, ředitel výzkumu ve společnosti Data Explorers.

Čísla od Data Explorers ukazují, že poměr měřící hodnotu akcií, které jsou k dispozici pro vypůjčení proti hodnotě akcií, které jsou již vypůjčeny, se propadl na 10,85násobek z červencového 12,3násobku.

Akcie nicméně začaly minulý týden - po téměř třítýdenních propadech - růstovou rally. Investoři ale zůstávají obezřetní. „Lidé nevěří, že současný růst vydrží,“ řekl deníku Financial Times Dan Greenhaus, hlavní analytik brokera BTIG.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah