Spekulanti srážejí ropu a zvyšují riziko deflace | E15.cz

Spekulanti srážejí ropu a zvyšují riziko deflace

Cena ropy dál klesá
Cena ropy dál klesá
• 
ZDROJ: Nandu Chitnis via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pád cen ropy dál nahání hrůzu centrálním bankéřům v Evropě, kteří se za každou cenu snaží zabránit tomu, aby inflace klesala do záporných čísel. Cena ropy Brent poprvé od roku 2009 na chvíli zavítala pod hranici 50 dolarů.

„Rostoucí produkce ropy v USA, klesající spotřeba v Evropě a v Asii a posilující dolar nutí ropu prolamovat jednu psychologickou hranici za druhou. Pokles pod 40 dolarů za barel už není vůbec nereálný,“ myslí si Rob Haworth, investiční stratég společnosti U. S. Bank Wealth Management.

Britský institut Oxford Economics spočítal, že pokud by se ceny ropy letos pohybovaly kolem 40 dolarů za barel, spadnou velké evropské země do deflace, jakou nepamatují. Ve Španělsku, Francii, Itálii, Velké Británii či Německu by spotřebitelské ceny v průměru spadly o více než jedno procento. Evropská centrální banka si přitom stanovila cíl, že ceny mají v průměru růst o dvě procenta.

Predpokládaná letošní inflace ve vybraných zemích podle cen ropy Autor: E15

K propadu cen ropy nyní poměrně intenzivně přispívají spekulanti, kteří velké výkyvy v hodnotě finančních derivátů navázaných na ropu chápou jako příležitost ke snadným ziskům. „Technická analýza cen ropy ukazuje jasný sestupný trend. Obchodní systémy, které se řídí trendy podle technické analýzy, proto dávají obchodníkům jednoznačný signál, aby prodávali a spekulovali na další pokles,“ vysvětluje Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum, která se zabývá také obchodováním s komoditami.

Pokud se krátkodobě ropa zmátoří a vzroste o pár dolarů, obchodní systémy situaci automaticky vyhodnotí jako příležitost pro další prodej. Takto se ropa může snadno dostat ke 40 dolarům a zůstat kolem této úrovně třeba až tři měsíce, soudí Tomčiak. V každém případě se dá v následujících týdnech očekávat výrazné kolísání cen strategické suroviny.

Někteří analytici dokonce předpovídají ještě hlubší pokles. Pokud cena prolomí hranici 39 dolarů, může se zastavit až na 30 dolarech. Kde surovina najde konečné dno, bude záviset na čistě emocionálním rozhodnutí spekulantů, kdy už situaci vyhodnotí jako příležitost pro nákupy a rychle vyženou cenu někam k blízkosti 60 dolarů, což je podle řady odhadů hodnota odrážející stávající poměr mezi nabídkou a poptávkou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.