Spekulanti zkusí prolomit hranici 27 korun za euro, tvrdí analytici

ilustrační fotokoláž

ilustrační fotokoláž Zdroj: Tomas Novak, Euro E15

Spekulanti se budou snažit v souvislosti s posilováním koruny testovat hranici 27 korun za euro v nejbližších týdnech nebo v době nízké aktivity na trhu, tedy v letních měsících. Česká národní banka, která chce držet korunu poblíž 27 korun za euro, nebude podle analytiků mít problém zabránit posílení koruny pod tuto hranici.

Vyplývá to z vyjádření ekonomů na dotaz ČTK. Koruna posílila až na 27,14 korun za euro, v 16:00 byla na 27,17 koruny za euro. To jsou hodnoty, na kterých byla česká měna naposledy v listopadu 2013, kdy ČNB zahájila devizové intervence s cílem korunu oslabit.

„ČNB by s pravděpodobností 101 procent nedovolila posílení kurzu pod hranici kurzového závazku, tedy 27 korun za euro,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. V posledních dnech se ke kurzu koruny vyjádřili členové bankovní rady, kteří závazek ČNB potvrdili. „Pokud by nestačila slova, přijde ČNB na trh s korunami, jichž se může 'vyrobit' neomezené množství,“ dodal Marek.

I podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka je ČNB připravena přílišnému posílení koruny zabránit. „Překonání hranice by tak vůbec nepřišlo, nebo by bylo opravdu jen minimální,“ uvedl.

Analytik Komerční banky Marek Dřímal, dodal, že pokud k takovému vývoji dojde, přijde buď během následujících několika málo týdnů nebo o prázdninách. Nicméně Dřímal očekává, že koruna v následujících měsících bude k euru oslabovat. Důvodem bude tradiční jarní odliv dividend do zahraničí a s tím spojená poptávka po eurech.

Jan Bureš: ČNB by neměla mít problém tuto hranici ubránit

Případné testování hranice 27 korun za euro by podle hlavního analytika Ery Jana Bureše bylo spíše krátkým pokusem než dlouhotrvající bitvou mezi centrální bankou a spekulanty. „ČNB by neměla mít problém tuto hranici ubránit. ČNB je v případě oslabení koruny v zásadě neomezeným pánem - teoreticky může natisknout nových peněz, kolik bude chtít. Prakticky jí v tom může podobně jako ve Švýcarsku bránit pouze tlak veřejnosti,“ uvedl.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Na trhu centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel. ČNB deklarovala, že neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí roku 2016.

Čtete také: