Spotřeba ropy prudce roste. Hypotéza zlomu se nenaplňuje, píše analytik | E15.cz

Spotřeba ropy prudce roste. Hypotéza zlomu se nenaplňuje, píše analytik

Spotřeba ropy prudce roste. Hypotéza zlomu se nenaplňuje, píše analytik
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Světová spotřeba ropy se díky vysoké poptávce v rozvíjejících se ekonomikách zvyšuje nejrychlejšími tempy za poslední desetiletí a její silný růst bude nejspíše pokračovat. Evidentně se tak nenaplňuje teorie "zlomu" či "vrcholu poptávky po ropě", která předpokládá, že spotřeba suroviny přestane růst a začne klesat. Napsal to analytik agentury Reuters John Kemp.

Ekologičtí aktivisté přišli s představou „poptávkového zlomu“ po ústupu od dříve oblíbené teorie „ropného zlomu“ v těžbě, podle níž se produkce ropy dostává na dosažitelné maximum, začíná stagnovat a směřuje k nevyhnutelnému poklesu.

Naplnění této hypotézy odložila do vzdálené budoucnosti „břidlicová revoluce“, díky níž se začaly v USA i jinde ve světě objevovat a těžit rozsáhlé zásoby ropy a plynu vázané v břidlicích a dalších nekonvenčních zdrojích.

Světová spotřeba ropy loni vzrostla o téměř 1,9 milionu barelů denně (b/d), což byl nejrychlejší růst od roku 2004 s výjimkou roku 2010, kdy poptávka po krizovém propadu prudce oživila. Většina analytiků předpovídá letos růst o dalších 1,5 milionu b/d a podobné tempo i v roce 2017. Šlo by o nejsilnější období růstu od let 2004-2006, uvádí Kemp.

Spotřeba ve vyspělých průmyslových zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se podle Kempa skutečně dostala na své maximum už v roce 2005, kdy dosáhla 50 milionů b/d. Od té doby po většinu let klesala a do roku 2014 se snížila o deset procent. Vedl k tomu silný růst cen ropy, povinné zavádění úsporných technologií a dlouhé období ekonomického útlumu.

Ruské ropné firmy krvácejí, růst cen jim ale dává naději

Ve světě jako celku se ale spotřeba dál rychle zvyšovala. Za deset let do roku 2014 se spotřeba mimo OECD zvýšila o více než 13 milionů b/d a v roce 2015 se díky poklesu cen a ekonomickému oživení obnovil růst i v zemích OECD. Vzhledem k pokračujícímu růstu světové ekonomiky a nízkým cenám ropy by se měla spotřeba v dohledné budoucnosti nadále zvyšovat, píše Kemp.

Země mimo OECD v roce 2013 poprvé spotřebovaly více ropy než vyspělé ekonomiky a podle Kempa nic nenasvědčuje tomu, že by tam poptávka zpomalovala, natož dosahovala vrcholu. V důsledku toho je nyní deset z dvaceti zemí s nejvyšší spotřebou ropy mimo OECD a země jako je Čína a Indie se staly klíčem k odhadům spotřeby jak v krátkodobém, tak dlouhodobém horizontu.

Kemp poukazuje na to, že v rozvíjejících se zemích rychle narůstá střední třída, jejíž příslušníci jezdí autem a používají více leteckou dopravu. Počty automobilů v těchto zemích z nízkých úrovní prudce rostou a mají potenciál dalšího silného vzestupu. Poptávku po autech budou dál podněcovat vládní programy budování silniční infrastruktury.

Aktivisté tvrdí, že během 10-20 let nastane nevyhnutelný „zlom“, kdy začne světová spotřeba ropy klesat, a část zásob ropy tak zůstane nevyužita. Podle Kempa se však příliš zahleděli na potenciál elektromobilů a úspory palivova, ale přehlížejí revoluci v mobilitě v rozvíjejícím se světě, která vede k silnému růstu poptávky po cestování do práce a za rekreací.

Vývoj ceny ropy Brent za posledních 5 let:

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!