USA začnou po čtyřiceti letech vyvážet ropu
Američtí těžaři ropy mohou pomalu začít slavit. Pět let se snažili přesvědčit vládu a Kongres, aby zrušili zákaz vývozu ropy z USA platný od roku 1975. Letos konečně uspěli. Republikánští kongresmani jeho zrušení prosadili v rámci jednání o federálním rozpočtu na devět měsíců příštího roku.
S vývozem ropy nesouhlasí demokratičtí poslanci, kteří jsou však v dolní komoře Kongresu v menšině. V Senátu změnu kromě republikánů několik demokratů podpoří. Navzdory dlouhodobému odporu proti exportu ropy ze strany prezidenta Baracka Obamy se nyní s koncem zákazu smířil i Bílý dům. „Je to pro nás dobrý výsledek,“ oznámil mluvčí Bílého domu Josh Earnest.
Pro vládu je klíčové, aby jí Kongres schválil hospodaření v roce 2016. „Máme nejlepší technologii, nejlepší ropu a časem z trhu vykopeme ruskou, saúdskou i íránskou,“ prohlásil republikánský poslanec z Texasu Joe Barton. Právě těžaři z Texasu a Severní Dakoty, kteří díky vrtání v břidlicových horninách stáli u posledního amerického ropného boomu, o zrušení zákazu usilovali nejvíce.
Máme nejlepší technologii, nejlepší ropu a časem z trhu vykopneme ruskou, saúdskou i íránskou ropu
Kvůli nadbytku ropy na americkém trhu těžaři za surovinu dostávali méně peněz než jejich konkurenti z ropných států, kteří s ní mohli jít na světový trh. V letech 2011 až 2013 stál barel ropy v USA o 15 až 30 dolarů méně, než za kolik se prodávala severomořská ropa Brent. Přitom Američané mohli s lehkou americkou ropou v Evropě uspět.
Konec zákazu nicméně přichází v době, kdy je na světovém trhu ropy přebytek. Rozdíl mezi cenou americké a evropské ropy se smrskl na 20 centů. Analytici tvrdí, že jakmile se Američané pokusí dobýt nové trhy, rozjede se nové kolo cenového souboje s ropným kartelem OPEC. Z něj by mohly profitovat i americké rafinerie, které část ropy pořád dovážejí.
Mnohem méně jisté je, jestli se vyplní předpoklad těžařů, že jim svobodný vývoz pomůže přestát finanční krizi. Kvůli vyšším nákladům na těžbu z břidlic a propadu cen ropy se zejména menší firmy dostávají do problémů se splácením úvěrů, které si na rozvoj těžby vzaly.