Všemi milované jádro. Sázky na uran nesou i desítky procent, řetězová reakce teprve nastane
Za poslední rok existuje jediná klíčová energetická surovina, jejíž cena roste. Je jí uran, který dokázal na pozadí cenového kolapsu ostatních komodit vyrůst o bezmála patnáct procent. Zcela proti proudu jdoucí komodita těží ze změny vnímání perspektiv jaderného byznysu, na cenu ovšem tlačí i hrozba amerických sankcí na stále hladce plynoucí dodávky uranu z Ruska. Výsledkem jsou nejvyšší ceny dlouhodobých kontraktů na strategickou surovinu za posledních deset let. Uran si díky tomu dokázal získat popularitu i mezi investory z řad fondových manažerů i drobných hráčů, a to včetně těch domácích.
Symbolem burzovního úspěchu jaderného byznysu je index Nuclear Energy mapující výkon akcií hráčů z jaderné energetiky i jejich dodavatelských firem. Ten si letos v létě sáhl na maximum od sklonku roku 2006, kdy začal být publikován.
Největší burzovně obchodovaný fond ETF Global X představující vstupenku do uranové ekonomiky pro menší investory pak za poslední rok zhodnotil, a to i přes své četné výkyvy o bezmála šestnáct procent. Komoditní trhy jako celek přitom za stejnou dobu pohledem indexu Bloomberg Commodity o bezmála osm procent propadly. Konečně akcie fondu ETF Sprott Uranium Miners orientovaný čistě na akcie uranových těžařů za poslední rok podražily dokonce o bezmála devatenáct procent.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!