Zlato může zopakovat scénář z finanční krize 2008 | E15.cz

Zlato může zopakovat scénář z finanční krize 2008

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Investoři zoufale shání hotovost a prodávají ve velkém zlato, jehož cena klesá stejně jako akcie či dluhopisy. Reputace vzácného kovu tak dostává zásah. V polovině března se tak opakovala situace jako z doby finanční krize v roce 2008.

Majitelé vzácného kovu nicméně doufají, že se scénář bude opakovat i nadále a cena zlata se vydá vzhůru stejně jako v letech po finanční krizi.

 „Když v roce 2008 trhy zachvátila panika, cena zlata se propadla dokonce třikrát po sobě, dvakrát o 150 amerických dolarů, jednou o dvě stě dolarů na unci (31,1 gramu, pozn. red.). Po roce 2009 pak začala vytrvale stoupat,“ říká předseda představenstva společnosti Zlaťáky Lukáš Jankovský a dodává: „Investoři sázejí na to, že zlato má potenciál tento scénář zopakovat.“  

Podobně se vyjadřují i další experti. „Jestliže vývoj cen zlata bude podobný tomu z roku 2008, tak bychom mohli vidět růst zisků,“ sdělila agentuře Bloomberg Catherine Doylová z Newton Investment Management s tím, že mají ve zlatě značnou expozici.

Cenový růst zlata potáhnou podle expertů stejné faktory jako v roce 2008. „Pokud se podaří obrátit vývoj akciového trhu, a zatím to tak nevypadá, bude růst hnán zejména důsledky gigantického množství peněz, které bude třeba pro záchranu trhů vytisknout z ničeho,“ vykresluje scénáře analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.  

"Pokud se akciové trhy zachránit nepodaří, budeme na historických maximech kolem dvou tisíc dolarů za trojskou unci už v létě 2020," míní Brávník.

I podle analytiků Citigroup by cena zlata mohla rovněž otestovat nová historická maxima nad úrovní dvou tisíc dolarů za unci, ale až v příštím roce. V závěru minulého týdne se cena trojské unce zlata k okamžitému dodání pohybovala okolo 1650 dolarů.    

Cena zlata po finanční krizi těžila z obav lidí z inflace kvůli uvolněným měnovým politikám největších světových centrálních bank. Stejná situace se opakuje i nyní.

„Investoři se uchylují do zlata nejen proto, že v něm spatřují pojistku v čase paniky, nýbrž i proto, že je jim – třeba už v lepším čase – pojistkou proti inflaci a znehodnocování měny,“ doplňuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda s tím, že zlatu bude nahrávat rovněž politika prakticky nulových a dokonce záporných úrokových sazeb.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.