Český skorojednorožec Ataccama dál vyhlíží burzu. Zvýšil tržby na 1,5 miliardy a najal dalších sto lidí

Pražské kanceláře společnosti Ataccama.

Pražské kanceláře společnosti Ataccama. Zdroj: Ataccama

Jan Sedlák
Diskuze (0)

Česká softwarová společnost Ataccama má dlouhodobý cíl dostat se na burzu a stát se jednorožcem, tedy firmou s hodnotou alespoň jedné miliardy dolarů. V roce 2022 byla oceněna na 550 milionů dolarů (skoro 12 miliard korun), když od amerického fondu Bain Capital získala investici 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun. Čísla vytyčeným cílům aktuálně pomáhají. Firma pro e15.cz uvedla, že se jí v posledním finančním roce podařilo zvýšit tržby o více než 30 procent, takže se pohybují na úrovni 1,5 miliardy korun. Výrazně narostl také počet zaměstnanců.

Ataccama tržby vykazuje ve formě takzvaného ARR, tedy opakujících se plateb. Jde o metodu běžně používanou u softwarových firem, které prodávají aplikace za předplatné, a nikoliv jednorázové licence. Číslo se daří zvyšovat, první kvartál aktuálního fiskálního roku zaznamenal meziroční růst o 47 procent. „Pro Ataccamu to byl nejlepší rok vůbec,“ shrnul výkonný ředitel Mike McKee.

Podnik také loni přijal sto nových lidí, většinu zaměstnal v Česku a na Slovensku. V Brně vznikly nové kanceláře. Většina pozic je zaměřená na technologie a produktový vývoj. Ataccama celkově zaměstnává přes 500 lidí v rámci poboček v Evropě a Severní Americe. Doskládáno bylo také širší vedení, produktovým ředitelem se například stal Jay Limburn, dřívější viceprezident v IBM.

Ataccama vyvíjí software umožňující práci s daty, lze je čistit a vyznat se v nich. To je důležité například pro stále přísnější regulaci dat, kdy je nutné vědět, kdo k nim má přístup, kde tato data v informačních systémech leží, čeho se týkají, na co jsou navázaná a podobně. Data jsou zároveň hlavním „krmivem“ umělé inteligence, silně rostoucího oboru dneška.

„Firmy tráví kolem 50 procent času fine tuningem (zpracováním) dat. Netráví ho vylepšováním AI modelů, ale datovou kvalitou. Až 80 procent práce datových vědců jde na manuální práci a čištění dat,“ nastínil Roman Pichlík, senior viceprezident Ataccamy pro cloud.

Ataccama se svým softwarem patří mezi nejpokročilejší nástroje na světě. Analytická společnost Gartner český podnik opět začlenila mezi lídry nebo důležité hráče v několika svých reportech –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ po boku firem jako IBM nebo Informatica (nedávno koupena firmou Salesforce za osm miliard dolarů).

„Gartner je vstupenka k tomu, abychom prodávali velkým enterprise klientům. Gartner je naprosto klíčový,“ řekl e15.cz Pichlík. K rozhodování IT technologií ve velkých podnicích často pomáhají právě analytické studie Gartneru. Když se firma do žebříčku dostane, je takzvaně na mapě.

Velkým projektem poslední doby v Ataccamě byla příprava plnohodnotné cloudové verze softwaru. „Aktuálně nás nejvíce tíží technická část. Nesmíme dovolit, aby produkt nedržel krok s poptávkou,“ řekl e15.cz McKee krátce po svém nástupu do funkce CEO v roce 2023. Od té doby měla modernizace na cloud prioritu a nyní se začalo s nasazováním pro první zákazníky. Tento krok má pomoci v dalším růstu.

Konkurence na trhu, kde Češi působí, není malá. Kromě zavedených a zmiňovaných značek typu IBM jde třeba o startup Collibra, který od Googlu či fondů Sequoia Capital a Index Ventures posbíral přes 600 milionů dolarů.

IBM mimochodem pro doplnění nabídky pro práci s daty v minulosti sáhla do Česka, když v roce 2023 za miliardy korun koupila startup Manta.

Začít diskuzi