ČNB chce víc vydělávat, dokoupí akcie za desítky miliard. Na své si může přijít i stát

Česká národní banka hodlá zvýšit své sázky na riziko

Česká národní banka hodlá zvýšit své sázky na riziko Zdroj: e15 Miroslav Belančin

Česká národní banka hodlá zvýšit podíl akcií ve svých několikabilionových devizových rezervách. Guvernér České národní banky Aleš Michl to v minulém týdnu zdůraznil na Diskusním fóru ČNB v Pardubicích. V dohledné době by tak mohla historicky poprvé padnout hranice dvaceti procent majetku centrální banky uložených v akciích, oproti současnému stavu by to znamenalo dodatečné nákupy akcií v objemu až bezmála 23 miliard korun. Centrální bankéři tak hodlají vyslyšet hlasy kritiků, podle nichž jsou investice ČNB příliš konzervativní. Centrální banka by se zároveň potenciálně mohla stát díky vyšším výnosům z investic i stabilním přispěvatelem do státního rozpočtu.

„Mírně zvýšíme podíl akcií v rezervách, konkrétní číslo ale kvůli tržní povaze informace nemohu říci,“ uvedl minulý týden Michl. Guvernér ale zároveň odkázal na interní analýzu ČNB ze sklonku loňského léta, která zkoumala dopady dosažení pětinového podílu akcií na investiční portfolio banky. Aktuálně má ČNB v akciích kolem devatenácti procent devizových rezerv, jejichž výše ke konci loňského roku dosahovala takřka 3,2 bilionu korun.

„Výsledky naznačují, že pokud by ceny aktiv sledovaly podobný vývoj jako v posledních dvaceti letech, zvýšení podílu akcií na dvacet procent by zvýšilo očekávaný výnos portfolia, zatímco volatilita by vzrostla jen mírně,“ uvádí autoři studie Tomáš Adam a Michal Škoda. Spoluautorem analýzy je i guvernér Aleš Michl, který tento záměr deklaroval už v minulosti.

Už nyní nicméně ČNB patří mezi pouhou sedmičku centrálních bank světa, které své rezervy investují mimo jiné i do akcií. Rekordmanem v této disciplíně je se čtvrtinou majetku uloženou v akciích švýcarská národní banka. „Už na startu se akciové portfolio pořizovalo s tím, že budou-li zkušenosti dobré, se může navýšit. Já bych ale v případě rezerv takového objemu, jaké drží naše centrální banka, zvážil i další diverzifikaci do jiných tříd aktiv,“ uvedl bez dalších podrobností exguvernér ČNB a hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding Miroslav Singer.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!