Boeing vyřešil problém baterií v letadle Dreamliner | E15.cz

Boeing vyřešil problém baterií v letadle Dreamliner

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Boeing předložila návrh řešení problému vadných baterií v letadlech 787 Dreamliner. Pokud by americký úřad návrh přijal, mohly by nejmodernější letouny firmy obnovit provoz zřejmě již v dubnu. Agenturám Reuters a AP to sdělily informované zdroje.

Dreamlinery jsou kvůli závadě baterií odstaveny z provozu po celém světě od poloviny ledna. Zástupci Boeingu se již sešli s náměstkem ministra dopravy USA Johnem Porcarim, ředitelem leteckého úřadu Michaelem Huertou a dalšími činiteli.

Boeing předložil svůj návrh i přesto, že příčiny několika případů přehřátí nebo vznícení baterie federální vyšetřovatelé stále ještě nezjistili. Firma nenavrhla nahrazení lithium-iontových baterií jiným typem, její návrh spočívá v důkladné izolaci jednotlivých článků baterií tak, aby případný zkrat v jednom nevedl ke vznícení dalších, uvádějí zdroje. Moderní lithium-iontové baterie jsou schopny uchovat větší objem energie a rychleji se nabíjejí. Hrozí jim ale i příliš rychlé vybití a vzplanutí.

Dreamliner se kvůli sérii poruch ocitá v nejistých vodách, vyšetřuje jej americký letecký úřad Autor: CC BY-SA 2.0: Kentaro Iemoto

Boeing nařídil 16. ledna zastavit lety všech 50 strojů Dreamliner na světě. Reagoval tím na sérii incidentů z počátku roku. Na palubě letadla 787 stojícího na letišti v Bostonu vypukl požár a problémy s přehřátou baterii se objevily za letu dalšího stroje v Japonsku. Zastavení letů těchto strojů už stálo společnost desítky milionů dolarů.

V polovině loňského prosince se letoun poprvé objevil i v Praze, kde přistál Boeing 787 polské společnosti LOT. Ta je v Evropě jedinou společností, která má ve flotile tyto nové stroje.

O problémech Dreamlinerům čtěte více:

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah