Češi, Rakušané a Nizozemci bojují proti německému mýtu. Prý odporuje EU

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Dirk Vorderstrase, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK
Rakouský ministr dopravy Alois Stöger vyzval svého německého resortního kolegu Alexandera Dobrindta, aby v Německu pozastavil zavádění mýtného. Příslušný německý zákon podle Vídně odporuje unijnímu právu. K postoji Rakouska se připojila i Česká republika a Nizozemsko, řekl dnes Stöger.

Na čtvrteční Radě EU v Lucemburku Stöger o záležitosti hovořil také s eurokomisařkou pro dopravu Violetou Bulcovou, která prý rozuměla obavě Rakouska, že německý zákon odporuje právu EU.

Německá média už v květnu informovala, že Evropská komise se chce kvůli připravovanému mýtnému na německých dálnicích pro osobní auta obrátit na Soudní dvůr EU.

Mýtné především pro cizince

Německo se mýtné chystá zavést příští rok, platba dolehne zejména na zahraniční řidiče, neboť Němcům se o roční poplatek za používání dálnic sníží daň z vlastnictví vozidla. Právě zvýhodnění Němců je kritizováno jako nepřípustná diskriminace cizinců.

Stöger dnes řekl, že nejen rakouští právníci pokládají německé mýtné za neslučitelné s evropským právem. Proto očekává, že Evropská komise dá německý zákon k soudu, a „pokud tak neučiní, což nepředpokládám, budeme žalovat my“.

Riziko právní nejistoty

Rakouský ministr Dobrindta vyzval, aby Německo mýtné nezavádělo, dokud nebude odstraněna právní nejistota. Stöger pohrozil, že Německo čeká „velká míra rozhořčení a vícenáklady“, pokud přesto mýtné zavede. Německo by pak prý muselo peníze vracet.

Zavedení mýtného na německých dálnicích pro osobní automobily už schválily obě německé parlamentní komory. Výše poplatku bude záviset na ekologické náročnosti provozu auta. Rozpětí ročního poplatku by mělo být 22 až 130 eur (asi 600 až 3550 korun).