Český start-up Shipvio bude sdílet kamiony v Německu, na rozvoj shání pět milionů eur | e15.cz

Český start-up Shipvio bude sdílet kamiony v Německu, na rozvoj shání pět milionů eur

Michal Tomeš

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pro expanzi do zahraničí shání firma Shipvio investory, kteří poskytnou až pět milionů eur. Nabízí za to až pětinový podíl v podniku.

Nabídnout nákladním dopravcům webovou a mobilní aplikaci, která je dokáže spojit s podniky, jež potřebují převézt své zboží po Evropě. Takový je záměr tuzemského start-upu Shipvio. Firemní zákazníci mohou podle něho ušetřit až čtvrtinu přepravní ceny za své zásilky posílané po Evropě.

Na podzim hodlá Shipvio se svou aplikací vstoupit na německý a rakouský trh, kde už dokončuje přípravy na spuštění obchodních oddělení. Ta budou jednat s dopravci, kteří se připojí ke sdílené přepravní síti.

„Pro expanzi potřebujeme tři až pět milionů eur, zájem ze strany investorů registrujeme dostatečný,“ říká zakladatel a ředitel společnosti André Dravecký. Investoři za uvedenou částku získají až dvacetiprocentní podíl ve start-upu. Významná část získaného kapitálu půjde také na vybudování oddělení pro péči o zákazníky. V Česku jich má firma tisícovku.

Nejbližší konkurencí pro Shipvio teď představuje start-up Convoy a logistické ambice v posledních měsících projevuje také Uber nebo Amazon. Podobný logistický projekt neúspěšně skončil v Estonsku, když podle Draveckého doplatil na neznalost prostředí nákladní dopravy. „Chceme zkombinovat naše znalosti logistky s moderními technologiemi,“ uvádí ředitel Shipvia.

Podle mluvčího sdružení dopravců Česmad Martina Felixe jsou obdobné projekty pouhou další nadstavbou. Dopravci totiž běžně využívají takzvané vytěžovací burzy. „Pokud by projekt byl funkční a efektivnější, dopravci by se přizpůsobili,“ míní Felix. Zároveň připomíná, že významná část přeprav funguje na základě dlouhodobých smluv. „Přeprava nákladu není jako jízda v taxíku,“ naráží Felix na určitou podobnost Shipvia se službou Uber.

Čtvrtý na světě
Start-upu Shipvio dosud pomáhal investiční fond UP21 miliardáře Karla Janečka. Ten také spolupořádal pražské kolo soutěže Startup World Cup, v němž Shipvio zvítězil. V květnu se pak ve světovém finále v kalifornském Silicon Valley s tisícovkou účastníků umístil čtvrtý. Podobnou šanci letos dostanou startupy v regionálním kole na říjnové konferenci Startup World Cup & Summit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery