Další úlovky Číňanů v Česku: Travel Service, Pivovary Lobkowicz a Empresa | E15.cz

Další úlovky Číňanů v Česku: Travel Service, Pivovary Lobkowicz a Empresa

Další úlovky Číňanů v Česku: Travel Service, Pivovary Lobkowicz a Empresa
Boeing 737 aerolinek Travel Service na letišti v Praze
• 
ZDROJ: Štěpán Bruner, E15

ČTK

Čínská skupina CEFC (China Energy Company Limited) dnes v Šanghaji podepsala dohodu o strategickém partnerství s českou leteckou společností Travel Service. Postupně v ní převezme podíl až 49,92 procenta. Základní jmění firmy Travel Service se pak zvýší nejméně o jednu miliardu korun. Travel Service drží podíl 34 procent v Českých aeroliniích.

Dohoda předpokládá, že CEFC v prvním kroku získá ve společnosti Travel Service desetiprocentní podíl. Následujícím krokem bude nabytí dalších téměř 40 procent akcií, třetím pak zmíněné zvýšení základního jmění české společnosti.

„V CEFC získáváme silného finančního a strategického partnera, který umožní další intenzivní rozvoj naší společnosti s potenciálem vybudovat z Travel Service nejsilnějšího leteckého přepravce ve střední a východní Evropě,“ uvedl v tiskové zprávě Jiří Šimáně, předseda představenstva Travel Service.

Zvýšený zájem o Česko

Čínská společnost bere vstup do společnosti Travel Service jako velkou příležitost k rozvoji svého podnikání v Evropě. „Velmi dobře také vnímáme narůst zájmu o Českou republiku v asijském regionu, a to jak ze strany investorů, tak i turistů. V kontextu s otevřením přímého leteckého spojení mezi Prahou a Pekingem a dalším naším plánovaným projektem s významnou čínskou leteckou společností pak chceme z pražského letiště vytvořit pro turisty a investory z Číny a Asie bránu do regionu,“ uvedl prezident CEFC Čchan Čchao-tuo. Prahu si jeho firma vybrala jako sídlo svých evropských aktivit a podle Čchana zde plánuje další investice ve všech oblastech, včetně cestovního ruchu.

Aerolinky Travel Service dosud patřily do skupiny Unimex Group vlastněné Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem, která držela skrze dceřinou společnost Global Trade Opportunities přes 36 procent akcií letecké společnosti. Stejný podíl měl i podnikatel Roman Vik, zbytek (27,68 procenta) patří cestovní kanceláři Canaria Travel (ta přitom z poloviny patří Unimexu a polovinu ovládá Vik).

Ani dnes to není jediný nákup v Česku, který CEFC oznámila. Spolu s partnery převezme podíl 79,4 procenta ve společnosti Pivovary Lobkowicz. Transakce má hodnotu 1,9 miliardy korun. Dokumenty dnes podepsali zástupci obou firem za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na oficiální návštěvě Číny.

CEFC vstupuje jako strategický a finanční partner i do českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa. Příslušné smlouvy byly dnes podepsány v Šanghaji. Empresa je vlastníkem TV Barrandov. Dosavadní jediný majitel obou společností Jaromír Soukup bude partnerem, který bude řídit obchodní, mediální a provozní aktivity společného uskupení.

Fotbalový klub

V pátek skupina informovala o koupi fotbalové Slavie. Číňané budou mít v klubu 60 procent, zbytek získá Jiří Šimáně. Dosavadním majitelem klubu byl bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček. Podle deníku Neovlivní.cz prodej Slavie zprostředkoval někdejší ministr obrany a prezident česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík, který je velkým fanouškem vršovického celku.

Ve středu CEFC zvýšila svůj dosavadní pětiprocentní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group na 9,9 procenta. Žádost CEFC o souhlas regulátorů s navýšením podílu na 30 procent podá v nejbližších dnech.

Sídlo na Příkopech

Ve středu navíc oznámila realitní a investiční skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka, že čínské CEFC prodá budovu bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě. Ta v ní chce zřídit své evropské sídlo pro chystanou expanzi na evropské trhy. Od společnosti získá CEFC také Martinický palác na Hradčanském náměstí. Firmy zatím podepsaly dohodu o koupi, finální kupní smlouva ještě není uzavřena.

CEFC je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.

Společnost vznikla v roce 1980. Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, SAE, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku. Ke konci roku 2014 měla firma přes 20 tisíc zaměstnanců. Její obrat podle žebříčku Fortune Global 500 dosáhl 34,7 miliardy dolarů.

Od roku 2013 rozdělila do charitativních a kulturních aktivit přes dvě miliardy korun a poslední čtyři roky byla zařazena mezi TOP 10 největších charitativních dárců Číny. V roce 2014 byla CEFC zařazena mezi 500 nejvlivnějších firem světa.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!