Doprava vypsala veřejnou soutěž na registrační značky. První a poslední

Poznávací značka, ilustrační foto

Poznávací značka, ilustrační foto Zdroj: Mlada fronta E15

ČTK
Ministerstvo dopravy vypsalo tendr na výrobu registračních značek. Dosavadním výlučním výrobcem státních poznávacích značek byla 13 let brněnská společnost Hicon. Letošní výběrové řízení je nejen první veřejnou soutěží, ale pravděpodobně i poslední. Od roku 2016 úřad plánuje změnu systému, kdy výrobce už nebude vybírat stát, ale přímo vlastník vozidla.

„Nevidím žádný důvod, proč by jedna firma měla mít monopol na výrobu registračních značek, které jsou zjednodušeně řečeno pouhým kusem plechu. Zarážející je, že stát nedokázal za posledních dvacet let zakázku, za kterou ročně platí zhruba 240 milionů korun, otevřít standardní soutěži,“ uvedl ministr dopravy Antonín Prachař.

Od vypsání výběrového řízení na nového dodavatele si úřad slibuje úsporu peněz aspoň v období, než bude zaveden nový model. Předpokládanou hodnotu zakázky úřad neuvedl s tím, že si počká na nabídky uchazečů.

Loni v létě zveřejnilo předchozí vedení ministerstva parametry čtyřletého tendru, ve kterém očekávalo cenu 900 tisíc korun při plánovaných dodávkách 1,4 milionu značek ročně. Aktuální cena, kterou ministerstvo za jednu značku zaplatí, je 130 korun včetně DPH. Podle neoficiálních informací existují společnosti, které chtějí v zakázce konkurovat Hiconu, schopné tuto cenu snížit.

Inspirace v Německu

Systém, který má začít platit od roku 2016, má inspiraci v Německu. Podle něj bude stát pouze nařizovat, jakou podobu mají registrační značky mít a udílel licence na jejich výrobu soukromým výrobcům. Majitelem, a tedy i kupujícím bude v novém systému majitel vozidla.

Původně ministerstvo předpokládalo spuštění tohoto modelu od ledna 2015 spolu s účinností zákona, umožňujícímu lidem vybrat si číselnou kombinaci a text registrační značky podle vlastního uvážení. Roční odklad k 1. lednu 2016 schválila vláda začátkem července.

SPZ: Plechový byznys za miliardy