Dráhy posílají motorové vlaky i pod dráty | e15.cz

Dráhy posílají motorové vlaky i pod dráty

Projde přestavbou.
Modernizací starých
motorových vozů řady 810
a přípojných vagonů má
za 1,55 miliardy korun
vzniknout 62 dvouvozových
souprav pro regionální tratě
Projde přestavbou. Modernizací starých motorových vozů řady 810 a přípojných vagonů má za 1,55 miliardy korun vzniknout 62 dvouvozových souprav pro regionální tratě
• 
ZDROJ: mediafax
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je to letní železniční paradox, který má ovšem negativní dopad na dodržování jízdního řádu. České dráhy před prázdninami zrušily provoz elektrických vlaků na jihočeské trati přes Rožmberk a Vyšší Brod na Lipno. Místo nich nasadily zastaralé motorové lokomotivy s ještě staršími červenými vagony. A ty nestíhají plnit grafikon vypracovaný pro elektriky, které mají lepší jízdní vlastnosti a větší akceleraci.

Vodáci, kteří v létě povltavskou trať hojně využívají, tak musejí každý den snášet větší či menší zpoždění, někdy v řádech desítek minut. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského jde o přechodný stav. „Pro trať se počítá s elektrickými lokomotivami, ty se však musejí poněkud upravit pro provoz s vybranými typy vozů. Jde například o zavírání dveří,“ uvedl Šťáhlavský. „Chtěli bychom také na trať vrátit patrové vozy, které zde v minulosti jezdily,“ dodal. Upravené elektrické lokomotivy by se prý mohly vrátit na trať ještě letos na přelomu léta a podzimu. To už však bude po vodácké sezoně.

Jihočeský paradox ještě zesiluje skutečnost, že lipenská železnice patří k nejstarším elektrifikovaným tratím
v Čechách; letos slaví sto let od svého vzniku. V roce 2005 ji navíc správa železnic vybavila novou napájecí soustavou na 25 tisíc voltů. Jízda motoráků pod dráty není v tuzemsku zcela výjimečný jev. Vždy však jde o ekonomicky odůvodnitelné případy. Například rychlíky z Prahy přes Písek do Českých Budějovic jsou v celé trase tažené motorovou lokomotivou, ačkoliv až do Zdic vede trolej. Přepřahání by ale vlak významně zdrželo.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery