MŽP: Rozsudek umožňující rozšíření Letiště Vodochody je nesrozumitelný | E15.cz

MŽP: Rozsudek umožňující rozšíření Letiště Vodochody je nesrozumitelný

Letiště Vodochody s přilehlým areálem Aero Vodochody
Letiště Vodochody s přilehlým areálem Aero Vodochody
• 
ZDROJ: Jan Kouba, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) podalo kasační stížnost proti rozsudku umožňujícímu rozšíření Letiště Vodochody. O případném pozdržení projektu by mohl rozhodnout soud, kasační stížnost odkladný účinek nemá. Kasační stížnost dnes také podalo Sdružení Stop Letišti Vodochody, ve kterém je 15 obcí z okolí letiště. Ty mají strach například z nadměrného hluku.

„Pokračujeme dále v přípravě a budeme čekat na rozhodnutí soudu,“ řekl dnes ředitel Letiště Vodochody Martin Kačur. Nedávno vydané odůvodnění rozsudku potvrdilo, že platí původní souhlasný posudek k vlivu na životní prostředí. Letiště pokračuje v územním řízení, o stavební povolení by mohlo podle ředitele požádat nejdřív v květnu.

„MŽP podává proti rozhodnutí městského soudu kasační stížnost pro nesprávné posouzení právních otázek týkajících se hydrologie a hluku a považuje kasační stížností napadený rozsudek za nepřezkoumatelný pro jeho nesrozumitelnost,“ uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.

Proti rozšíření letiště jsou také některé obce z okolí. Obávají se hluku a nedostatečného řešení odvodnění ploch. S námitkami ohledně dopadů na podzemní vody a hluku se už letiště podle Kačura vypořádalo v aktuální dokumentaci projektu.

Nízkonákladové letiště

Městský soud v Praze loni v prosinci zrušil rozhodnutí ministerstva, jež minulý rok zrušilo kladný ekologický posudek EIA, který je podmínkou pro zahájení územního řízení a získání stavebního povolení. Nedávné odůvodnění soudu potvrdilo, že proces posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) byl správný včetně uvedených podmínek.

Rozšířené letiště mělo začít fungovat už letos. Z původně továrního areálu chtějí provozovatelé udělat letiště pro nízkonákladové aerolinie a privátní lety. Projekt si vyžádá asi tři miliardy korun.

Ministerstvo vydalo kladný posudek EIA Letišti Vodochody před dvěma lety. Kvůli stížnostem starostů okolních obcí, kteří podali 40 podnětů, úřad začal své stanovisko loni na jaře prověřovat. V červnu ho zrušil s tím, že obsahovalo procesní chyby v oblasti vodního hospodářství a nesprávné navýšení hlukových limitů o takzvanou korekci.

Zrušení EIA poté letiště napadlo u soudu. Městský soud v Praze se nejprve odmítl případem zabývat, Nejvyšší správní soud mu to ale v květnu nařídil, v prosinci pražský soud rozhodl, odůvodnění dostali účastníci soudu před dvěma týdny.

Marek Dospiva: Letiště Vodochody budeme bránit. I u soudu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah