Na slevách na mýtném získají dopravci maximálně 50 milionů | E15.cz

Na slevách na mýtném získají dopravci maximálně 50 milionů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Jiri Kotatko

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na množstevní slevy na elektronickém mýtném za loňský rok dosáhne jen minimum dopravních společností. Až 13procentní úleva pro dopravce hojně využívající tuzemskou síť zpoplatněných silnic měla být kompenzací za dvouleté navyšování cen mýtného. Měsíc před rozesláním vyúčtování je ale jasné, že úlevu získá jen malá část dopravců.

Z maxima 350 milionů korun se speditérům podaří vyčerpat necelých 50 milionů, řekl Karel Feix, generální ředitel českého Kapsche, který mýtný systém provozuje. Přiznání slevy na mýtném platí od loňského 22. října.

„Všichni jsme předpokládali, že to nařízení vlády vyjde mnohem dříve,“ uvedl ředitel úseku provozovatele elektronického mýta na ŘSD Václav Nestrašil. Když se nastavovaly limity, kolik musí dopravce s jedním kamionem pro přiznání slevy najezdit, kalkulovalo se s čtyřměsíčním obdobím. Ve skutečnosti ale měli dopravci čas zhruba poloviční.

Pro přiznání maximální 13procentní úlevy by totiž s jedním vozidlem museli na výkonovém mýtném zaplatit 60.000 korun. Poloviční částku, pokud by chtěli uplatnit nárok na nejmenší možnou slevu deset procent. Letos na přiznání nejnižší pětiprocentní slevy stačí za 12 měsíců s jedním vozidlem projezdit na mýtném 100 tisíc korun a pro dosažení maximální slevy projet částku 400 tisíc korun.

„Hlavní přínos slev na mýtném očekáváme až v letošním roce,“ uvedl tajemník sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Martin Špryňar. Kolika dopravcům se podaří za konec loňského roku dostat od státu zpět část z uhrazeného mýtného, zatím ale neumí přesně odhadnout. Mělo by však jít pouze o pár firem z celkových 25 tisíc, které jsou pro placení mýtného v ČR registrovány.

Větší šanci na slevu budou mít třeba zásobovači řetězců

Větší šanci budou mít podle Česmadu především společnosti, které například zásobují potravinové řetězce, jejichž vozidla se pohybují po tuzemské dálniční síti s největší frekvencí. Naopak kamionům vozícím zboží do zahraničí se takový nájezd kilometrů patrně nepodaří, dodal Spryňar. Podle odhadů Česmadu by zhruba 80 procent z vyplacených slev mělo směřovat k tuzemským dopravním společnostem.

ŘSD má povinnost do konce května obeslat dopravce, kteří mají na vyplacení části mýtného za konec loňského roku nárok. Ti poté musí o uplatnění těchto slev oficiálně požádat a ŘSD jim do čtyř měsíců peníze vyplatí. Za každý rok lze vyčerpat na slevách dohromady až 350 milionů korun, pokud celou částku dopravci nevyčerpají, zůstane státu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.