Nový podnik „krále“ českých lokálek vydělal půl milionu korun | e15.cz

Nový podnik „krále“ českých lokálek vydělal půl milionu korun

Jan Šindelář

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někdejší tvář Jindřichohradeckých místních drah a nekorunovaný král českých lokálek Jan Šatava se už přes rok činí ve své nové firmě Railway Capital. A celkem úspěšně. Společnost, která mimo jiné provozuje víkendové spoje na čtyřech opuštěných regionálních tratích, za loňský rok vydělala půl milionu korun při obratu 3,5 milionu. A letošek má být násobně lepší.

„První rok provozu nepřinesl žádná velká překvapení. Výjimkou je pouze Hvozdnický expres, kde byla poptávka o poznání silnější, než jsem čekal,“ řekl deníku E15 Šatava. Hvozdnický expres je přezdívka lokálky z Opavy do Jakartovic, kde kraj před několika lety přestal objednávat pravidelnou každodenní dopravu.

Mikroregion si zde ale objednal u Railway Capital víkendový provoz, který byl letos rozšířen i na páteční podvečerní jízdu a prodloužen až na konečnou do Svobodných Heřmanic. Tamní zatopený lom láká ke koupání celé Opavsko.

Firma jezdí se starými motoráky „osmsetdesítkami“ ještě na tratích Moravské Budějovice–Jemnice, Lovosice–Most, což je takzvaná Švestková dráha, a Kadaň–Podbořany, tedy takzvaná Doupovská dráha. Všechny měly podobný osud. Obce či mikroregiony platí za vlaky mezi šedesáti a sedmdesáti korunami za kilometr, což podle Šatavy zaručuje zhruba pětiprocentní zisk.

Pomáhají výluky

Mnohem výnosnějším byznysem je ale pro novou firmu půjčování dieselových lokomotiv stavebním firmám při opravách nebo modernizacích tratí. Firma provozuje celkem čtyři lokomotivy, dvě větší pomáhají při výlukách, dvě menší slouží na vlečkách.

Právě výluky tvoří hlavní část zisku, letošní rok je přitom na drážní výluky nejbohatší v historii. Railway Capital také obchoduje s kolejovými vozidly. „Když je člověk shání, tak občas narazí na něco, co sám nepotřebuje, ale lze to dobře prodat dál,“ doplnil Šatava.

Jan Šatava: Moderní vozidla jsou pro lokálky drahá

Boris Čajánek: Úzkokolejka by měla být fenoménem regionu

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah