Odcházející Hudeček chce zrušit opencard. Nahradí ji nový systém

Karta opencard, která pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS), je spojena s řadou problematických smluv. Vedení města se s nimi pokouší řadu měsíců neúspěšně vyrovnat. Za prodloužení jedné ze smluv, na níž bylo pokračování opencard závislé, čelí obžalobě deset bývalých i stávajících radních za ODS a TOP 09 a pět úředníků.
Praha proto nechala vypracovat nový systém, který mají dodat čtyři firmy. Každá z nich by získala zakázku za zhruba deset milionů korun. Odbavovací systém by zajistila společnost Mikroelektronika, o software by se postarala firma ODP, o kartové centrum XTCard a o další část systému plzeňský dopravní podnik.
„Je to nejlevnější a nerychlejší cesta, jak se zbavit závislosti na jediné firmě,“ řekl primátor. „Nový systém je technologicky otestovaný a právně podložený,“ tvrdí. Rada tak upouští od původního plánu odkoupit od firmy eMoneyServices (EMS) majetková práva k opencard.
Firma žádala bezmála 500 milionů korun. Vypsání otevřené soutěže by podle primátora trvalo dva roky, což by znamenalo další z hlediska zákona problematické prodlužování smluv. Závazky, které má Praha z minulosti vůči EMS, patrně vyřeší až soud.
Systémy budou fungovat souběžně
Na karty opencard, které mají platnost do konce roku 2016, si podle primátora mohou cestující dál nahrávat předplatné kupony. Od příštího roku by pak měli noví žadatelé nebo ti, kteří opencard ztratí, dostat zcela novou kartu. Jak bude vypadat a zda se bude i nadále nazývat opencard, zatím není jasné. Oba systémy budou fungovat souběžně s tím, že uživatelů původní opencard bude ubývat.
Odstupující primátor přitom ještě v září uváděl, že co se stane dál s problémovou pražskou opencard, nebude do říjnových komunálních voleb jasné.
Kartu opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. V kauze opencard už bylo odsouzeno pět úředníků. Občanské iniciativy i některá média upozorňují, že skuteční strůjci projektu zůstávají nepotrestáni.