ŘSD získalo pozemky pro dálnici D3. Připlatilo osminásobek | e15.cz

ŘSD získalo pozemky pro dálnici D3. Připlatilo osminásobek

D11
D11
• 
ZDROJ: ctk
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vyšší výkupní ceny za pozemky pod budoucími dálnicemi zabraly a lidé opět jeví ochotu své nemovitosti prodávat. Tak shrnuje ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) první tři měsíce platnosti novely zákona, která zvýšení nabízených cen umožnila.

„Svůj účel to plní, rozhodně se výkupy urychlily,“ konstatoval náměstek ministra Kamil Rudolecký. Státní investoři mohou od poloviny září nabízet vlastníkům osminásobek odhadní ceny a ve výjimečných případech – po schválení ministrem – dokonce šestnáctinásobek. Podle Rudoleckého přišla na ministerstvo zatím jediná žádost o šestnáctinásobné zvýšení ceny, zatím o ní nebylo rozhodnuto.

Právě v těchto dnech se završuje zákonná devadesátidenní lhůta, kterou mají majitelé po první vlně dopisů od ŘSD na rozmyšlenou. Silničáři standardně nabízejí osminásobek. Výkup pozemků se podle nich rozhýbal především na donedávna zablokované dálnici D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi. „Díky účinnosti nového zákona se podařilo dokončit majetkovou přípravu na stavbě Bošilec–Ševětín, a získat tak pro tento úsek stavební povolení,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Téměř všechny pozemky jsou vykoupené i na navazujícím kratším úseku od Ševětína k Borku u Českých Budějovic. „Postupně se daří podepisovat jednotlivé kupní smlouvy. Předpokládáme, že by začátkem příštího roku mohlo být majetkoprávní vypořádání této stavby dokončeno,“ doplnil Studecký.

80 korun za metr čtvereční mohlo ŘSD nabídnout za pozemky pro D3. Odhadní cena je přitom deset korun

Výkupní ceny silničáři neuvedli, avšak odhadní cena čtverečního metru zemědělské půdy se pohybuje kolem deseti korun. Nabídka vlastníkům tak může ležet někde kolem osmdesáti korun za metr čtvereční.

Stát se tím ve skutečnosti vrátil k praxi, která fungovala do loňského února. Vlastníci pozemků měli jistotu, že dostanou za metr čtvereční pod budoucí dálnicí – bez ohledu na to, jak zněl odhad – nejméně sto korun. Pak se ale metoda změnila a začalo se vykupovat za odhad, maximálně za jeho dvojnásobek. Za tyto ceny ale lidé pozemky odmítli prodávat a výkupy se zastavily. Nová vláda v letošním roce prosadila opětovné zvýšení cen.

Kostlivec na poli. Silničáři musí koupit pozemek, který nechtějí

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery