Správa železnic chce chránit svůj majetek umělou DNA | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Správa železnic chce chránit svůj majetek umělou DNA

Správa železnic chce chránit svůj majetek umělou DNA
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tereza Capkova
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Škody za desítky milionů korun, tisíce naštvaných cestujících a pošramocená pověst dopravců. To je běžná roční bilance zlodějů kovů na české železnici. Omezit jejich řádění by mohla takzvaná umělá DNA, jejíž využití od příštího roku zvažuje Správa železničním dopravní cesty. „Inspirací jsou pro nás německé dráhy,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský.

Nájezdy zlodějů trápí železničáře v celé Evropě a právě Němci jako první v roce 2011 vytáhli zbraň v podobě tajemné barvy. Ta v sobě skrývá kód majitele a je vidět pouze pod ultrafialovým světlem. Navíc zanechává stopy na rukou a oblečení zlodějů. Její použití tak má pachatele buď odradit, nebo přispět k jeho rychlému dopadení. V zahraničí se železničáři inspirovali také při vydání katalogu jednotlivých kovových součástek infrastruktury. Ten má pomáhat policii a sběrnám šrotu při identifikaci kradeného materiálu.

Podle šéfa SŽDC Jiřího Koláře ale stále chybí potřebná legislativa na důslednější kontrolu sběren. „Náš katalog je veřejně známý, takže sběrna by nic takového neměla vzít,“ rozčiloval se Kolář letos v létě poté, co zloději kovů na půl dne ochromili provoz na pražském Masarykově nádraží.

Evropské železniční správy trápí v posledních letech doslova epidemie krádeží kovových materiálů. V Rakousku například spočítali, že v loňském roce způsobili zloději 25 tisíc minut zpoždění vlaků. Útoky přitom souvisejí nejen s ekonomickou krizí, ale rovněž s vývojem cen především mědi na trzích.

Například v Itálii, kde krádeže z velké části připisují organizovanému zločinu, registrovali v letech 2009 až 2011 sedmdesátiprocentní nárůst případů. V sázce je přitom bezpečnost cestujících i samotných zlodějů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!