Argumenty nefungují, tvrdí mistr vyjednávání Radim Pařík | E15.cz

Argumenty nefungují, tvrdí mistr vyjednávání Radim Pařík

Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Radima Paříka jen tak nepřehlédnete. Jasně modré oči. Uhrančivý pohled. Přísný výraz ve tváři. Silné charisma. Nebojí se jít na úplnou hranu. Říká, že kompromis je zlo a win-win obrovské riziko. 17 let se pohybuje v top managementu, k vyjednávání používá systém americké FBI.

Od pokladního na vrchol řetězce

Radim Pařík začínal na pokladně v supermarketu a postupně se dostal až do představenstva polského Kauflandu a mezinárodního top managementu. Nebylo to snadné. Tvrdí, že lídrem se nenarodíte, ale stanete. A že manažera od lídra odlišuje hlavně rétorika – schopnost mluvit s lidmi, získat si je, ovlivnit je. V jeho případě to platí 100%.

Jako introvert měl z mluvení před lidmi vždycky trému. To ho doběhlo, když v roce 2003 mluvil na sjezdu ředitelů. CEO ho pozval na pódium jako „ředitele z Česka“. Následovalo 5 minut rétorického pekla. Pod tíhou reflektorů něco nesrozumitelně blábolil, pak se studem seběhl z pódia a sám sobě slíbil, že tohle už nikdy nedopustí.

Prošel většinu školení rétoriky a ovlivňování v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Pak jednotlivé techniky měsíce testoval a u těch funkčních zůstal.

Vyjednávání jako královská disciplína

Jeho specialitou je vyjednávání. Tuto oblast mu i v retailu svěřili. Dostal na starost každé velké strategické vyjednávání v hodnotě nad 50 milionů korun. Skládal vyjednávací týmy, tvořil strategie a vyjednávání i sám vedl. Dohromady vyjednal 2 000 smluv v hodnotě desítek miliard Kč.

Obrovská pocta pro něj bylo získat pochvalu od jednoho z nejlepších vyjednavačů na světě – Matthiase Schrannera: „Vyjednáváš jako samurajský meč. Řežeš a nebolí to. Už dlouho jsem neviděl někoho, kdo drží tak vysoké tempo a současně dává protistraně prostor.“

Matthias Schranner a Radim Pařík Autor: archiv Radima Paříka

Vyjednávat zvládne každý

Podle Radima Paříka zvládne vyjednávat každý. Každý podle něj vyjednává – třikrá až pětkrát denně. Neuvědomovat si to je obrovská chyba, která lidi stojí spoustu peněz, příležitostí a možností.

Na vyjednávání je nejlepší doba právě teď. Uprostřed koronakrize nás všechny čekají nejtěžší vyjednávání v životě – s obchodními partnery, odbory, klienty. Pokud z nich chcete vyjít vítězně, musíte podle Paříka zapomenout na argumenty. Protože argumenty slouží jen k přesvědčování o tom, kdo má pravdu. Každá strana má vždy svou pravdu. Argumentovat je proto ztráta času.

Do vyjednávání patří budování vztahu, požadavky, taktika, ale pravda a minulost tam nemají co dělat.

Na vyjednávání klienty připravuje na svých trénincích, audioknihou Argumenty Nefungují • Nový zákon vyjednávání a připravuje nový Online trénink FBI vyjednavač, který je dle jeho slov úplný unikát. Účastníky slibuje připravit na jakékoli vyjednávání a udělat z nich přitom nejlepší vyjednavače široko daleko.

Vůbec nejdůležitější je podle něj při vyjednávání odvaha. Odvaha vzít věci do svých rukou, zvednout telefon, domluvit si schůzku a začít. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah