Banky zápasí se zeleným financováním hlavně u hypoték. Tahounem je energetika

Ředitel pro oblast Udržitelnosti a klimatu Deloitte Gabriel Marosi na konferenci o ESG

Ředitel pro oblast Udržitelnosti a klimatu Deloitte Gabriel Marosi na konferenci o ESG Zdroj: Communa

rop
Diskuze (0)

Firmy by se měly věnovat investicím do ESG i proto, že jim to přináší finanční benefity. Hlavně banky totiž budou data o této oblasti dál sbírat. „Pokud je finanční instituce nedostane od vás, bude muset do ceny financování zakomponovat určitou rizikovou marži,“ prohlásil na konferenci 'Od reportingu k realitě: Má ESG ještě smysl?' Gabriel Marosi ze společnosti Deloitte.

Evropská komise s požadavky na povinný nefinanční reporting firem přibrzdila. V dubnu Evropský parlament odhlasoval odložení platnosti nařízení o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti a posun povinného reportování pro firmy o dva roky. Okruh společností, kterých se má týkat, by se podle Daniela Housky z ministerstva financí měl v Česku zúžit zhruba na 250.

„Ale pojišťovací a bankovní svět tyto informace vyžaduje,“ připomíná Marosi. Zároveň varuje, že například podle Evropské centrální banky rizika v této oblasti přetrvávají a dokonce rostou. „ESG tak bude představovat hodnotu, která se přímo odrazí v ceně financování,“ zdůrazňuje. Banky pak budou muset vyhodnocovat rizika v oblasti fyzických dopadů i v podnikání, třeba v souvislosti s novými technologiemi nebo klientskými požadavky.

Kateřina Špániková, ESG manažerka RaiffeisenbankKateřina Špániková, ESG manažerka Raiffeisenbank | Zdroj: Communa

V podstatě to potvrzuje i Kateřina Špániková z Raiffeisenbank. Podle ní většina investorů na velkých kapitálových trzích považuje data o udržitelnosti za velice důležitá pro to, kam chce své peníze investovat. Takové informace mohou dokonce rozhodovat i o prodeji firem.

Dopad témat z této oblasti do podnikání podle ní dobře potvrzují stress testy jak Evropské centrální banky, tak ČNB. Ukazují, že na lokální i evropské úrovni budou mít klimatická rizika dopad na ekonomiku a firmy. „Chceme vědět, že naši klienti, s nimiž máme dlouhodobý vztah, to řeší,“ prohlásila.

Panelová diskuse na konferenci o ESGPanelová diskuse na konferenci o ESG | Zdroj: Communa

Banky zápasí hlavně u hypoték

Zelené financování podle Marosiho vychází ze dvou hlavních oblastí. Jednou je podnikatelský sektor, druhou financování hypoték. Přičemž v Česku banky zápasí hlavně u hypoték. Energetické štítky totiž nejsou dostupné, přičemž podle Marosiho je to relativně jednoduchá informace. „U podnikatelského sektoru už to vychází mnohem lépe,“ řekl. Dominantním tahounem zelených investic je energetika. Potěšující je podle něj výroba automobilů a dopravní techniky, protože jde o skokana, který navyšuje tuto oblast nejvíce.

Michaela Chaloupková, členka představenstva Skupiny ČEZMichaela Chaloupková, členka představenstva Skupiny ČEZ | Zdroj: Communa

Podle Michaely Chaloupkové, členky představenstva Skupiny ČEZ, je důležité, že se začínají reportovat informace, které jsou srovnatelné a spolehlivé. ČEZ měl letos nefinanční zprávu poprvé auditovanou a podle Chaloupkové to představuje obrovský posun v kvalitě. Dalším posunem bude digitalizace. „Dlouhodobě se ukazuje, že firmy, které udržitelnost řeší kvalitně, mají nižší náklady na kapitál a vyšší valuaci,“ shrnula Špániková.

Začít diskuzi