Dodavatel tepelných čerpadel Woltair prodá své zakázky konkurenci. Hotovost chce využít ke konsolidaci
Společnost Woltair, která se zabývá dodávkami tepelných čerpadel a od dubna si zajistila ochranu před věřiteli, přistupuje k dalším významným úsporným opatřením. Na svého konkurenta, společnost FleetCom, která pracuje pod značkou Dům kotlů, převádí veškeré své rozpracované zakázky pro domácnosti. Ve firmě podle e15 po létě zůstane jen kolem třiceti zaměstnanců, což je zhruba desetina oproti období největšího růstu. V dubnu už společnost ohlásila odchod z německého a polského trhu.
Woltair k takto razantnímu kroku podle oficiální zprávy přistupuje s ohledem na značnou volatilitu na trhu. „Trh s tepelnými čerpadly a fotovoltaickými panely pro rodinné domy v Česku dle očekávání letos stagnuje. Přes výrazná vnitřní opatření, která jsme zavedli a která mají Woltair udržet v provozním zisku, jsme se rozhodli jednat dál zodpovědně,“ komentuje krok Woltair jeho ředitel pro Česko Karel Náprstek.
„Abychom dostáli závazkům vůči našim zákazníkům a subdodavatelům, uzavřeli jsme obchodní dohodu se společností FleetCom, že převezme od Woltair všechny naše aktuální rozpracované rezidenční zakázky a zajistí jejich plynulé dokončení,“ pokračuje Náprstek.
Zakázky budou dokončené
Zákazníci, kteří mají s Woltair uzavřené smlouvy na nákup a instalaci zařízení, podle Náprstka přejdou na novou firmu dle podmínek trojstranné dohody. Dům kotlů kromě rozpracovaných zakázek přebírá také klíčové obchodní partnery. Firma už navíc s Woltairem vyjednává také o převzetí realizovaných zakázek a jejich dlouhodobého servisu. Cílem obou stran je podle tiskové zprávy splnit veškeré smluvní podmínky.
V dubnovém usnesení o moratoriu Woltair uvedl, že má na účtech pouze 24,2 milionu korun, přičemž před sebou má splatné závazky ve výši 25 milionů korun. Celkové závazky dosud nejsou známy. Nyní je jasné, že finanční tíha byla mnohem větší. Podle informací e15 nyní ve Woltair pracuje kolem padesáti pracovníků a po skončení výpovědí toto číslo dál klesne zhruba na polovinu. V nejúspěšnějších dobách přitom firma využívala 300 zaměstnanců.
Woltair, který kromě tepelných čerpadel dodával v podobné míře i fotovoltaiku, v poslední době čelí dramatickému poklesu poptávky na obou trzích. Oproti roku 2022, kdy naplno propukla energetická krize, se prodej tepelných čerpadel smrskl na třetinu. Loni tak čeští dodavatelé nainstalovali zhruba 26 tisíc tepelných čerpadel, čímž montáže poklesly na úroveň před krizí.
Konsolidace pokračuje
Český pokles zájmu o tepelná čerpadla se přitom v evropském kontextu řadí mezi nejvýraznější. „Energetická krize vyšponovala poptávku po tepelných čerpadlech napříč Evropou a nejvíce v zemích, které byly závislé na dovozu ruského plynu. Nyní se ale situace v jednotlivých zemích zásadně liší, jelikož klíčovými aspekty jsou ceny elektřiny pro tepelná čerpadla ve srovnání s cenou plynu a podpora jednotlivých vlád,“ říká vedoucí strategické sekce Asociace pro využití tepelných čerpadel Tomáš Habel.
Podobně je na tom i trh střešní fotovoltaiky, na kterém už řada firem skončila buď v insolvenci, nebo likvidaci. Jen v tomto roce se do platební neschopnosti dostaly firmy Feris Service, Solar Solution Energy, MVP Solar nebo například Golden Sun. Podle informací e15 je ale ve finančních problémech solárních firem mnohem více.
Společnost FleetCom je ale podle svých slov na složitější období připravena. „Rok 2025 je rokem konsolidace trhu. Dům kotlů je rozkročen do více oblastí. Kromě tepelných čerpadel a fotovoltaických systémů se zabývá také všemi druhy kotlů na tuhá paliva, lokální rekuperací, zateplováním nemovitostí, instalací oken a dveří nebo podlahovým vytápěním či komíny. Máme tedy silné portfolio, díky kterému nás volatilita trhu příliš neohrožuje,“ komentuje David Hlávka, výkonný ředitel společnosti FleetCom. Dům kotlů, který ročně obslouží tři tisíce zákazníků, je na trhu od roku 2012. V Česku má 17 poboček a podniká také v Německu pod značkou Haus der Techniker.
Samotný Woltair se z trhu stahovat zatím nechce. „Ve Woltair přijímáme objednávky i nadále. Díky postoupení svých rozpracovaných zakázek získáme krátkodobou hotovost na podporu restrukturalizace,“ sdělil Náprstek.
V roce 2023 Woltair utržil více než 1,1 miliardy korun a vykázal ztrátu necelých 375 milionů. V roce 2022 měl tržby zhruba 465 milionů korun a prodělal 168 milionů. Výsledky za rok 2024 dosud nezveřejnil.
Ještě loni v listopadu Woltair uzavřel investiční kolo, v jehož rámci do něj investoři Fifth Wall, Inven Capital, ArcTern Ventures a Westly Group podle Forbesu nalili nižší stovky milionů korun. Peníze měly pomoci mimo jiné i s expanzí v Německu. Kromě fondu Inven Capital, který spadá pod ČEZ, měla ve společnosti historicky největší podíl také skupina Enern Petra Šmídy. Oba subjekty měly ještě na konci roku 2023 shodně 23 procent akcií firmy. Karel Zheng ze skupiny Enern však pro CzechCrunch uvedl, že budoucnost firmy Woltair je od podzimu 2024 v rukou velkých mezinárodních fondů.
Woltair, založený v roce 2018 pod názvem Topíte.cz a přejmenovaný v roce 2021, provozuje online tržiště pro tepelná čerpadla a fotovoltaiku. Dosud obsloužil přes čtyři tisíce zákazníků a podle vlastních výpočtů pomohl ušetřit téměř 20 tun emisí oxidu uhličitého.