Větší pomoc dětem neplatičů alimentů. Náhradní výživné bude stát vyplácet déle
Začátek prázdnin přinesl úlevu pro lidi, kteří jsou na péči o potomky sami. Z dosavadních čtyř na šest let se prodlužuje doba, po níž může Úřad práce vyplácet náhradní výživné. Od července je tak možné dávku čerpat až 72 měsíců. Nově je také snazší vymáhat pohledávky od rodičů, kteří svým dětem neposílají peníze.
Prodloužení se vztahuje na všechny stávající případy – proběhne automaticky, bez nutnosti podávat novou žádost. Podle šéfa rezortu práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se jedná o významnou podporu pro samoživitelky a samoživitele, kteří se kvůli neplacení alimentů svými bývalými partnery ocitli ve finančně náročné situaci.
„Pokračování této formy pomoci má zásadní význam pro rodiny, v nichž jeden z rodičů neplní svou vyživovací povinnost. Podpora těchto zranitelných skupin je pro vládu prioritou,“ uvedl ministr.
Tvrdší a účinnější postup vůči neplatičům
Úpravy paragrafů zároveň umožní rychlejší vymáhání dlužných alimentů. Nově přechází pohledávka na stát už po dvou letech vyplácení náhradního výživného. A exekutoři a soudy mají nově povinnost poskytovat rezortu práce potřebné údaje.
Efektivnější postup vůči neplatičům umožní i novela občanského zákoníku. „Zavádí vyšší úroky z prodlení a možnosti postoupit pohledávku na výživném jiné osobě,“ přibližuje změny advokátka společnosti Rödl & Partner Kristýna Nováková.
Riziko, že by se pohledávky na výživném mohly stát předmětem spekulací, je podle Novákové nízké. Hlavně proto že výše úroků je nízká, což pro inkasní agentury nepředstavuje atraktivní byznys.
„Postoupení pohledávky za úplatu může zlepšit postavení především dětí, kterým výživné není hrazeno zejména z důvodů osobních sporů. Jedná se o případy rodičů, kteří jsou sice dostatečně solventní, ale odmítají výživné platit ze subjektivních důvodů ve vztahu k druhému rodiči,“ dodává právnička.
Výživného se týká i další novinka. Pokud se rozvádějící se manželé dopředu domluví na výši výživného a současně na péči o nezletilé děti, jejich rozvodové a opatrovnické řízení se nově spojí do jednoho. Rodičům a soudům to uleví od papírování a rodiny budou moci tímto procesem projít rychleji. Navíc ušetří na nákladech soudního řízení, když budou platit soudní poplatek jen za jedno řízení.
V průměru stát vyplácí necelé dva tisícce
Maximální výše náhradního výživného zůstává tři tisíce korun měsíčně. Dávka představuje doplatek do výše soudem stanoveného výživného v případech, kdy druhý rodič platí méně nebo vůbec. Průměrná měsíční výše náhradního výživného se aktuálně pohybuje kolem 1900 korun, plyne z údajů ministerstva práce. Náhradní výživné v současnosti pobírá přibližně deset tisíc dětí měsíčně.
Nárok na takzvané státní alimenty vzniká tehdy, pokud oprávněný rodič vymáhá stanovené výživné a druhý rodič svou povinnost řádně neplní. Výplata se poskytuje měsíčně a každé čtyři měsíce je třeba doložit, že povinný rodič výživné platí omezeně nebo neposílá vůbec nic.