Stravovací paušál rozděluje vládní koalici | e15.cz

Stravovací paušál rozděluje vládní koalici

Závodní jídelna, ilustrační foto.
Závodní jídelna, ilustrační foto.
• 
ZDROJ: Edenred CZ
Jan Ferenc

Jan Ferenc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Téma stravovacího paušálu vyvolává rozporuplné reakce. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) bude pro jeho prosazení zřejmě muset hledat spojence mimo vládní koalici. 

Už v minulosti se proti stravovacímu paušálu vyslovil například poslanec za ČSSD Václav Votava. Teď se s nesouhlasem proti navrhované podobě přidal jeho kolega Petr Dolínek. „Zatímco v Londýně se vláda v létě rozhodla jídlo v restauracích dotovat, u nás tímto krokem poptávku naopak přiškrtíme,“ říká. „Pokud restaurace nebudou mít dostatek zákazníků, tak jich spousta i po ukončení současných opatření nepřežije. Uvědomme si přitom, že zdaleka nejde jen o budoucnost podnikatelů v pohostinství, jde o sektor, který zaměstnává zhruba 100 tisíc lidí,“ zdůrazňuje Dolínek v očekávání toho, že faktické omezení možná až zrušení stravenkového systému, jak ho známe dnes, dopadne na všechny. Kriticky se k návrhu staví i poslanci vládu tolerující KSČM.

Určitým kompromisem by podle kritiků paušálu včetně Dolínka, který v tomto duchu podal pozměňovací návrh, mohlo být přijetí úprav, které chtějí, aby paušál byl více účelový. Tedy, aby musel být použit na jídlo v restauraci či nákup potravin. Tuto změnu proti stanovisku ministerstva financí podporuje i poslanec za ANO Jan Řehounek. Paušál jako takový vítá. „Mám tam ale jedno velké ale – návrh je neúčelový, tedy neváže tyto pro zaměstnavatele nezdaněné peníze na použití pro jídlo a pití. A to už se mi nelíbí,“ říká. 

„Pokud dají zákonodárci našemu návrhu zelenou, budou si moci daňově zvýhodněné stravování konečně dovolit i malé firmy,“ říká ke svému návrhu ministryně financí Alena Schillerová. Podporu stravenkovému paušálu dále vyjadřují například i menší prodejny potravin. „Pokud místo stravenek dostaneme peníze, jíst rozhodně nepřestaneme. Poukázky na oděvy taky nedostáváme, ale nazí přitom nechodíme,“ podotýká Schillerová k jednomu z argumentů provozovatelů stravenek, kteří mají ze zavedení paušálu obavy a mluví o ohrožení jejich byznysu.

Bitva o daňový balíček, který i stravovací paušál obsahuje, je ve finále, tedy třetím čtení ve sněmovně. Témat, která drolí vládní koalici a její podporovatele z řad KSČM, je v dané oblasti nicméně víc. Debata je také třeba nad parametry danění práce a superhrubé mzdy.

Autor je spolupracovníkem redakce. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery