Třetina všech vyrobených potravin přijde nazmar. Tesco s WWF hledají způsob, jak to změnit

Pražskou konferenci pořádaná společnost Tesco a Světový fond na ochranu přírody

Pražskou konferenci pořádaná společnost Tesco a Světový fond na ochranu přírody Zdroj: Tesco

Přibližně třetina vyrobených potravin přijde nazmar, jejich výroba je přitom zodpovědná za desetinu globálních emisí skleníkových plynů. Nejen pod tlakem klimatické změny je jasné, že výroba potravin musí projít zásadní transformací. Odpověď na obtížnou otázku „jak“ bude hledat pražská konference pořádaná společností Tesco a Světovým fondem na ochranu přírody (WWF).

Zemědělství na jedné straně pozvedlo lidskou společnost, na straně druhé ovšem také změnilo tvář naší planety, vyčerpalo přírodní kapitál Země a zadlužilo budoucí generace. S potravinářstvím jsou spojené negativní vlivy jako rychlé odlesňování, vysoká spotřeba vody, ztráta biologické rozmanitosti anebo degradace půdy. Nejde přitom vůbec o abstraktní pojmy – se všemi těmito jevy se ve stále větší míře setkáváme i v Česku. 

Výroba potravin je v současnosti zodpovědná přibližně za 30 procent všech emisí skleníkových plynů, a i když se nelze postupně zbavit potravin stejně jako fosilních paliv, tak úprava přístupu k potravinovým systémům může být součástí klimatického řešení.

Jak bude vypadat budoucnost potravinářského průmyslu a jak ji utvářet udržitelným způsobem, jsou proto hlavními tématy nadcházející konference Síla je na našich talířích: Udržitelné potravinové systémy ve střední Evropě, kterou pořádá Světový fond pro ochranu přírody (WWF) a společnost Tesco.

Na akci, která se uskuteční 26. října v Praze pod záštitou ministra pro evropské záležitosti České republiky Mikuláše Beka, se setkají lídři byznysu, odborníci na udržitelnost a ochranu přírody i tuzemští zákonodárci. Cílem jejich diskusí bude zjistit, jaké výzvy a příležitosti čekají potravinářský průmysl v následujících letech, budou zároveň sdílet osvědčené postupy a vytvářet společné strategie. 

K účasti na virtuálním fóru jsou zváni všichni odborníci z oblasti (nejen) potravinářského průmyslu. Registrace na živý přenos je zdarma.

„Potraviny mají zásadní význam pro naše zdraví a zdraví naší planety. Jedna třetina všech potravin vyprodukovaných na světě přijde nazmar,“ vypočítává Matt Simister, generální ředitel společnosti Tesco ve střední Evropě, do které spadají i české provozovny společnosti Tesco. 

„Potraviny, které se nikdy nesní, jsou tak zodpovědné za 10 procent světových emisí skleníkových plynů. V současné ekonomické situaci je řešení problému plýtvání potravinami ještě naléhavější. Nemáme času nazbyt. Změna způsobů výroby, zpracování a spotřeby potravin může přinést obrovské výhody pro zdraví lidí i planety. Abychom skutečně změnili potravinový systém, musíme změnit způsob, jakým jako odvětví spolupracujeme,“ dodává Simister. 

Jak bude vypadat program konference? Organizátoři slibují, že naservírují tříchodové menu cenných poznatků o tom, co nedává odborníkům z oboru spát, jaká jsou naléhavá opatření, která by měl sektor přijmout a jaké jsou obchodní důvody k větší udržitelnosti. Do konverzace se zapojí přední odborníci z celé Evropy.

„Náš potravinový systém je závislý na přírodě, ale příroda má velké problémy. Způsob, jakým vyrábíme potraviny, zbytečně ničí životní prostředí, urychluje změnu klimatu a decimuje živočišné druhy. I když jde o složitý problém, existuje naděje, pokud budeme jednat hned. Náš potravinový systém může zajistit udržitelné, zdravé a cenově dostupné potraviny pro každého,“ říká Andreas Beckmann, generální ředitel WWF pro střední a východní Evropu. 

„Tuto konferenci pořádáme proto, abychom se setkali s podobně smýšlejícími lidmi a prozkoumali možné synergie, abychom podnítili zásadní konverzaci o tom, jak společně můžeme dosáhnout změny pro region, a v neposlední řadě abychom inspirovali ke společné akci pro budoucnost, v níž se bude dařit lidem, podnikům i přírodě,“ doplňuje Beckmann.

Více informací o spolupráci Tesco a WWF se dozvíte zde, na konferenci se můžete zaregistrovat zde.