V Motole vyroste první český Dům Ronalda McDonalda

Dům Ronalda McDonalda

Dům Ronalda McDonalda Zdroj: Nadační fond Dům Ronalda McDonalda

Dům Ronalda McDonalda
Dům Ronalda McDonalda
Dům Ronalda McDonalda
Dům Ronalda McDonalda
5
Fotogalerie

V areálu pražské Fakultní nemocnice v Motole byl položen základní kámen prvního českého Domu Ronalda McDonalda, ve kterém naleznou bezplatné ubytování rodiny dlouhodobě nemocných dětí. 70 milionů korun na výstavbu nemocnici věnoval Nadační fond Dům Ronalda McDonalda.

 „Když dítě onemocní vážnou nebo život ohrožující chorobou, paralyzuje to všechny členy rodiny, každého jinak. Je to extrémně náročné psychicky, fyzicky i finančně. Rodiče někdy přespávají improvizovaně, často musí cestovat přes celou republiku. V Domě Ronalda McDonalda jim nabídneme plnohodnotný odpočinek i zázemí, které podpoří jejich psychiku, aby se mohli co nejvíce věnovat svému nemocnému dítěti a celá rodina mohla díky Domu zůstat pohromadě,“ říká Ivana Pešatová, výkonná ředitelka Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda. Fond počítá také s plnou úhradou provozu Domu.

Fakultní nemocnice v Motole nebyla vybrána náhodně. Vedle celé řady specializovaných pracovišť, které jsou právě v tomto zařízení jediné svého druhu, je v motolské nemocnici i největší onkologické a hematologické centrum pro děti. „Zhoubným onemocněním v České republice onemocní zhruba 350 dětí ročně, z toho je asi polovina diagnostikována právě ve Fakultní nemocnici v Motole. Všechny tyto děti jsou hospitalizované po dobu delší než jeden měsíc, často i déle. A možnost strávit tento čas v blízkosti své rodiny je pro psychiku dětských pacientů nedocenitelná,“ říká MUDr. Vladimír Komrska, CSc., primář Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol.

Stavba energeticky úsporného objektu je naplánována na následujících čtrnáct měsíců, přičemž projekt je navržený tak, aby bylo v budoucnosti možné přistavět další patro s patnácti novými pokoji. V první fázi Dům nabídne celkem jednadvacet pokojů, společnou kuchyni s jídelnou, obývací prostor a hernu pro děti. V českém Domě Ronalda McDonalda bude také pracovna, což není v zahraničí příliš obvyklé. Rodiče tak mohou v době pobytu v areálu i pracovat, místnost lze navíc využít jako učebnu.