Ekonomika USA klesla skoro o procento. Kvůli tuhé zimě a silnému dolaru | E15.cz

Ekonomika USA klesla skoro o procento. Kvůli tuhé zimě a silnému dolaru

Stavba tramvajové tratě v americkém Detroitu
Stavba tramvajové tratě v americkém Detroitu
• 
ZDROJ: M-1 Rail

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla po roce znovu do záporných čísel a její výkon klesl o 0,7 procenta. Stejně jako o rok dříve se na největší světové ekonomice těžce podepsalo nepříznivé zimní počasí, k němuž se nyní přidal zvýšený obchodní deficit v důsledku silného kurzu dolaru. Vyplývá to ze zpřesněných údajů ministerstva obchodu USA.

Minulý měsíc statistici ministerstva odhadli, že hrubý domácí produkt (HDP) v prvních třech měsících roku zvolnil růst v celoročním přepočtu na 0,2 procenta z tempa 2,2 procenta v předešlém kvartálu. Ekonomové podle ankety agentury Reuters v průměru očekávali, že nyní údaje ukážou pokles o 0,8 procenta.

Nejvíce se na úpravě údaje směrem do záporného pásma podílel pokles vývozu se zvýšeným nárůstem dovozu a snížená tvorba podnikových zásob,. Mírně nižší byl i růst spotřebitelských výdajů a k poklesu přispěla i stávka v přístavech na západním pobřeží a propad investic do těžby ropy.

Pokles na počátku roku byl první od propadu o 2,1 procenta ve stejném čtvrtletí loňského roku, kdy ekonomiku rovněž zasáhla těžká zima. Letos je ale další brzdou růstu výrazné zhodnocování dolaru, které zdražuje americký vývoz a domácím spotřebitelům naopak zlevňuje zboží z dovozu.

To vede k vyššímu obchodnímu deficitu, který se při výpočtu HDP odečítá od domácí spotřeby. Obchodní bilance tak ubrala z růstu ekonomiky na počátku roku 1,9 procentního bodu, uvedli statistici.

Finanční trhy na zprávu výrazněji nereagovaly, protože údaje se zhruba shodovaly s očekáváním. Americké akcie začaly obchodování nepatrným poklesem a dolar po sérii růstu oslabil.

Ekonomové ale začali v poslední době poukazovat na to, že americká ekonomika vykazuje za první čtvrtletí mnohem pomalejší tempa růstu než ve zbytku roku. Úřad, který údaje o vývoji HDP zpracovává, se kvůli tomu rozhodl přehodnotit svou metodiku sezónní úpravy, která údaje očišťuje od výkyvů, jako je propouštění dočasných zaměstnanců v maloobchodním sektoru po vánočním období či nárůst spotřebitelských výdajů během Velikonoc.

Spory o metodiku

Analytici z pobočky americké centrální banky v San Francisku tvrdí, že pokud by se aplikoval odlišný způsob sezónní úpravy údajů, činil by hospodářský růst v letošním prvním čtvrtletí 1,4 procenta.

Jiní ekonomové, například z pobočky centrální banky ve Washingtonu, však považují vládní údaje za poměrně přesné. Úřad ekonomické analýzy při ministerstvu obchodu, který má údaje o HDP na starosti, uvedl, že pracuje na plánu, jak výpočty zlepšit, a výsledek představí koncem července.

V dalším průběhu roku ale ekonomové předpokládají zrychlování tempa

Poslední údaje o maloobchodu a průmyslové výrobě naznačily, že ekonomika oživuje jen pomalu, což kontrastuje s prudkým vzepětím z propadu ve druhém čtvrtletí loňského roku. Ekonomové podle Reuters odhadují, že v jarním čtvrtletí se bude růst pohybovat kolem dvou procent. To by pro Spojené státy znamenalo nejhorší první pololetí od roku 2011.

V dalším průběhu roku ale ekonomové předpokládají zrychlování tempa. Dolar už z březnového maxima klesl vůči koši hlavních měn o čtyři procenta a poslední údaje naznačují, že propad aktivity v ropném sektoru, vyvolaný loňským dramatickým poklesem cen, se blíží ke konci.

„I když doklady oživení ve druhém čtvrtletí nejsou nijak přesvědčivé, stále se domníváme, že celkový výhled ekonomiky je velmi povzbudivý,“ řekl agentuře AP Paul Ashworth, který působí jako hlavní ekonom výzkumné firmy Capital Economics.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.