Ekonomika USA rostla nejrychleji za 11 let, Dow Jones překonal 18 tisíc bodů | E15.cz

Ekonomika USA rostla nejrychleji za 11 let, Dow Jones překonal 18 tisíc bodů

Stavba tramvajové tratě v Detroitu (ilustrační foto)
Stavba tramvajové tratě v Detroitu (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: M-1 Rail

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Růst o rovných pět procent, tedy nejvíce za posledních 11 let, vykázala ve třetím čtvrtletí americká ekonomika. Oznámilo to tamní ministerstvo obchodu. Opravilo tak svůj předchozí odhad, podle kterého růst zpomalil na 3,9 procenta ze 4,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Akcie v reakci na revidovaná číslo rostou.

Výsledek revize je příjemným překvapením pro analytiky oslovené v rámci průzkumu agentury Reuters, kteří předpokládali, že ministerstvo původní odhad hospodářského růstu ve třetím čtvrtletí zvýší pouze na 4,3 procenta. Příznivé hospodářské vyhlídky podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) začne zhruba v polovině příštího roku zvyšovat své úrokové sazby.

Fed od prosince 2008 drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby pomohl domácí ekonomice zotavit se z recese způsobené světovou finanční krizí. Centrální banka nicméně již koncem října podporu domácí ekonomiky omezila, když ukončila nákupy vládních dluhopisů, tedy takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky. Omezování podpory signalizuje důvěru Fedu ve vyhlídky domácího hospodářství.

Situace v USA kontrastuje s vývojem v eurozóně, kde se nyní kvůli slabému hospodářskému růstu spekuluje o zahájení kvantitativního uvolňování měnové politiky. Viceprezident Evropské centrální banky Vítor Constancio již koncem listopadu upozornil, že banka by mohla o spuštění nákupu vládních dluhopisů rozhodnout v prvním čtvrtletí příštího roku.

Většina ekonomů očekává, že ve čtvrtém čtvrtletí hospodářský růst zpomalí na zhruba 2,5 procenta. V celém příštím roce však ekonomové počítají s růstem kolem tří procent, což by představovalo nejrychlejší tempo od roku 2005.

Růst ekonomiky USA

Zpřesněné údaje ukázaly, že podnikatelské i spotřebitelské výdaje v USA byly ve třetím čtvrtletí vyšší, než se předpokládalo. Spotřebitelské výdaje, které se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, stouply o 3,2 procenta. Zaznamenaly tak nejprudší nárůst od konce loňského roku.

Ministerstvo v samostatné zprávě rovněž uvedlo, že v listopadu se spotřebitelské výdaje v USA meziměsíčně zvýšily o 0,6 procenta. Tempo jejich růstu se tak zdvojnásobilo z říjnových 0,3 procenta a mírně překonalo očekávání analytiků.

Výsledky průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity navíc ukázaly, že spotřebitelská důvěra v USA se v prosinci dostala na nejlepší úroveň za téměř osm let díky levnému benzinu a optimismu ohledně vývoje trhu práce a mezd. Index důvěry stouply na 93,6 bodu z listopadových 88,8 bodu.

Americké akciové trhy v reakci na korekci hospodářských výsledků pokračují v růstu na nová maxima a nejsledovanější Dow Jonesův index poprvé překročil hranici 18 tisíc bodů. Na nový rekord se dostal i širší index S&P 500, jehož hodnota se zvýšila stejným tempem na 2085 bodů. Úhrnný index technologického trhu Nasdaq posílil o 0,2 procenta na 4792 bodů.

Index Dow Jones

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.