Česko patří v kyberprostoru mezi nejvíce napadané státy Evropy. I o tom se bude mluvit na letošním EXPO
Mezi témata, která budou rezonovat na EXPO 2025 v Ósace, se bezpochyby zařadí i kyberbezpečnost. Česká republika patří k nejnapadanějším státům, pravděpodobně také v souvislosti s podporou Ukrajiny. I proto připravila odbornou konferenci, která v českém pavilonu proběhne v druhé polovině dubna.
V posledních letech Česko zasáhlo množství kybernetických útoků, mezi nimiž dominovaly takzvané DDoS (zahlcení stránek požadavky) prováděné proruskou hacktivistickou skupinou NoName057(16). Pravidelně a cíleně napadala české instituce, zejména právě v reakci na dění kolem Ukrajiny. „Česko patřilo mezi státy Evropy, jež byly tímto aktérem nejzasaženější,“ říká ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáš Kintr.
Právě podle NÚKIB řada Čechů kyberbezpečnost stále ještě podceňuje. Ke zlepšení situace je nutné jak investovat do technologií, tak zvyšovat povědomí o kybernetických hrozbách mezi občany. Na podporu vzdělávání a osvěty nabízí úřad v letošním roce bezplatné e-learningové kurzy kybernetické bezpečnosti pro různé cílové skupiny – od široké veřejnosti až po specialisty v dané oblasti.
Hlavním problémem je nedostatek odborníků
„Bohužel, jedním z hlavních problémů je nedostatek odborníků. Na globální úrovni se jedná o výzvu, kterou řeší jak Česko, tak i jeho mezinárodní partneři. Kyberbezpečnost se netýká jen ochrany dat, ale i zajištění národní bezpečnosti,“ upozorňuje Kintr.
Podle bezpečnostní ředitelky ze společnosti OKsystem Michaely Stonové, musejí firmy, které mají více než desítky zaměstnanců, vydávat na ochranu před kyberútoky minimálně jednotky milionů korun ročně. „Nejedná se přitom pouze o jednorázovou investici na nákup technologie, ale o dlouhodobý proces zasahující celou firmu. Nejlepší obranou je prevence, to znamená mít dobře technicky zabezpečené systémy, nacvičené krizové scénáře a edukované zaměstnance. Navíc ani ta nejvyspělejší technologie nefunguje sama bez potřeby lidského zásahu. A odborníků v této oblasti je na trhu práce stále nedostatek,“ přidává se k Lukáši Kintrovi.
Nejčastější je zašifrování dat
Nejčastěji hackeři při útocích na soukromý sektor využívají ransomware útoky, kdy zašifrují data společnosti a požadují výkupné za jejich dešifrování, zdůrazňuje obchodní ředitel společnosti Axenta Radovan Slaný.
„Bohužel, v roce 2024 se počet kybernetických útoků v Česku dramaticky zvýšil, meziročně zhruba o třetinu. Navíc do budoucna očekáváme, že útoky budou čím dál komplikovanější a budou zahrnovat pokročilé techniky, jako je deepfake nebo phishingové zprávy generované AI,“ vysvětluje Slaný.
„Kybernetická bezpečnost představuje základ pro rozvoj všech moderních technologií, i proto je jedním z témat české účasti na EXPO. Vystavujeme-li se novým technologickým výzvám, musíme zajistit, aby naše systémy byly dostatečně chráněny. Bez bezpečného kyberprostoru nemůžeme očekávat rozvoj dalších odvětví, jako je umělá inteligence, kvantová technologie nebo internet věcí,“ uvádí generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.
„Bez silného partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem, které bude zahrnovat investice do výzkumu a vývoje, nebude možné na hrozby spojené s kybernetickým prostředím efektivně reagovat. Na EXPO 2025 budeme společně s experty hledat cesty, jak zajistit bezpečné digitální prostředí pro budoucí generace. Navíc máme stále prostor pro zájemce z řad českých firem, které se kyberbezpečnosti věnují, aby se stali našimi partnery a podpořili tak toto důležité téma,“ dodává.
Odborná konference zaměřující se na kyberbezpečnost a ochranu dat v Českém národním pavilonu proběhne 22. a 23. dubna 2025. „Pokud chce být Česko připraveno na výzvy budoucnosti, je klíčové pokračovat v budování silné kybernetické infrastruktury a zajištění bezpečnosti v digitálním prostoru, který je neoddělitelnou součástí našeho každodenního života,“ uzavírá Lukáš Kintr.