Český národní den v Ósace navštíví i japonská princezna Takamado. K vidění bude originál vzácného rukopisu Gregora Mendela
Nejen prezident Petr Pavel, ale i členka japonské královské rodiny, oficiálně její císařská výsost princezna Takamado, navštíví tento čtvrtek Český národní den na EXPO 2025. Jeho hlavním lákadlem by mělo být společné vystoupení České filharmonie a Cirku La Putyka.
Akce proběhne na den nedožitých 165. narozenin Alfonse Muchy. Ten je v Japonsku velice populární a jeho umění ovlivnilo i design Českého národního pavilonu. „Jeho dílo se v Japonsku těší velké popularitě, a obdivuje ho dokonce sama císařská rodina, která se s Muchovými dodnes přátelí. I proto Mucha v prezentaci Česka sehrává tak významnou roli. Na Český národní den přijede vnuk Alfonse Muchy John Mucha a účastní se ho i její císařská výsost princezna Takamado a prezident ČR Petr Pavel,“ říká generální komisař české účasti Ondřej Soška.
Vrcholem programu Národního dne bude kulturní vystoupení „THE STRINGS“, na kterém se společně představí Cirk La Putyka a Česká filharmonie, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a hudebnice AIKO.
„Jsem velmi rád, že po více než osmnácti měsících od původní vize, inspirace a v neposlední řadě ambice připravit obdobně novátorskou národní kulturní prezentaci, jako tomu bylo při bruselské světové výstavě s uvedením Laterny Magiky, se tato vize blíží mílovými kroky ke svému naplnění. Záměrem bylo připravit umělecky i formátově inovativní a inspirativní představení, které vzájemně propojí tradiční i současnou českou kulturu v širším společenském rámci i s odkazem na hostitelskou zemi,“ vysvětluje programový ředitel české účasti na světové výstavě EXPO 2025 Přemysl Pela.
Celkem se během národního dne představí na padesát převážně českých umělců. U představeni THE STRINGS v National Day Hall od 11 hodin se počítá se streamováním na platformě YouTube. Jako pocta hostitelské zemi proběhne v Českém národním pavilonu ukázka tradičního japonského divadla Kjógen a bojového umění, a to v rámci společného představení japonských a českých umělců. Jedno představení proběhne v Daisue Hall, druhé před samotným pavilonem.
Dokumenty otce genetiky
Český národní pavilon nabídne japonským i českým návštěvníkům také unikátní příležitost vidět originál Mendelova rukopisu. Ten bude vystavený od 23. do 24. července (24. července bude pavilon otevřen primárně pro české návštěvníky).
Mendelův rukopis je vlastnoručně psaný dokument Gregora Johanna Mendela z roku 1865 nazvaný „Pokusy s rostlinnými hybridy“. Dokument je považován za základ genetiky, protože popisuje pokusy s hrachem, které vedly k objevu zákonů dědičnosti. Dvanáctistránkový materiál je nesmírně cenný i proto, že je jediným dochovaným přímým svědectvím o Mendelových klíčových pokusech. Je psán německy novogotickou kurzívou a je mimořádně kaligraficky úpravný. Rukopis bude letos nominován do programu Paměť světa UNESCO, který uchovává nejvýznamnější historické dokumenty lidstva.
Originál přivezl za přísných bezpečnostních opatření převor Augustiniánského opatství, otec Wit, na palubě prezidentského speciálu. Prozatím jediný předchozí vývoz do zahraničí se uskutečnil na jeden jediný den v roce 2022 při příležitosti předsednictví Radě Evropské unie.
Český prezident v Japonsku po sedmnácti letech
Prezident Petr Pavel se z EXPO 2025 přesune do Tokia, kde se setká s císařem Naruhitem i premiérem Ishibou. Japonsko navštívil z českých prezidentů naposled Václav Klaus, a to v letech 2007 a 2008, v prosinci 1995 tam čtyřdenní návštěvu absolvoval první český prezident Václav Havel.