Detekce padělků u léčiv nebo čisté hašení požárů. Na EXPO se představí objevy z firem českých univerzit
Světová výstava EXPO 2025 otevře své brány už za necelý měsíc. Česká republika na něm představí mimo jiné i nejzajímavější objevy a produkty od podnikatelských subjektů, založených vysokými školami. Půjde například o test pro včasné odhalení nádoru slinivky břišní, zařízení pro detekci padělků léčiv nebo technologii čistého hašení požárů.
Představí se na akci pořádané Charles University Innovations Prague (CUIP), na níž se podílí také Dům zahraniční spolupráce. Proběhne 25. července v Českém národním pavilonu a dorazí na ní zástupci dvou desítek českých vysokých škol.
„Japonským partnerům představíme inovace z pardubické univerzity, z brněnské VUT a Masarykovy univerzity, technologie z Mendelovy univerzity nebo Západočeské univerzity v Plzni,“ komentuje přípravy na červencový EDU Day Pavel Švec, seniorní analytik CUIP, která je dceřinou společností Univerzity Karlovy.
„Světové výstavy byly od počátku místem, kde se představovaly nejnovější světové inovace své doby, jako byl například telefon, rentgen, televize, počítač, výtah, kino IMAX, bankomaty ATM, myčka na nádobí nebo dotykový displej. Přestože se význam světových výstav posunul a vynálezci i firmy nečekají pět let na to, aby na trh uvedly své inovativní produkty, EXPO platí za místo, kde si takové inovace lze na jednom místě prohlédnout a najít vhodné partnery pro mezinárodní spolupráci a rozvoj byznysu,“ říká generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.
Univerzita Pardubice seznámí japonské partnery se svojí společností Lipidica. Ta vyvíjí neinvazivní test umožňující včasnou detekci obtížně odhalitelných nádoru slinivky břišní z běžného vzorku krve.
Technologie CaviPlasma, která je výsledkem spolupráce Vysokého učení technického v Brně, Masarykovy univerzity a Botanického ústavu AVČR, přináší důležitou inovaci v čištění vody. Dokáže totiž z velkých objemů odstranit chemické znečištění, jako jsou zbytky léčiv, pesticidů a hormonů, ale také biologické kontaminanty včetně bakterií a sinic.
Společnost Lightly z Mendelovy univerzity v Brně seznámí japonské publikum s technologií Catcher. Přenosné zařízení umožňuje odhalování padělků léčiv nebo kontrolu kvality potravin a vody s rychlou analýzou vzorků přímo v terénu, a to během několika minut. V určitých případech je dokonce schopné vytvořit digitální mapu pohybu látky, a tak vystopovat až jejího výrobce.
Technologie Pinflow, která vzešla se spolupráce Západočeské univerzity v Plzni a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, získala cenu Neuron 2022 za propojení vědy a byznysu. Pinflow energy storage umí vyrobit nejen baterie a jejich komponenty, ale zvládne i celé energetické systémy pro velké instalace.
V České národním pavilonu bude k vidění také již známá značka z transferové půdy Univerzity Karlovy. Svoji technologii čistého hašení požárů v podobě hasicí deky FOGA představí společnost Walk on Water. Hasební deka je mimo jiné unikátní svojí technologií tepelného štítu, který díky stabilizovaným nanočásticím kovů zajišťuje efekt bezpečné, tepelně nepropustné vrstvy.