Banky dávají od ruských dluhopisů ruce pryč, odrazují je sankce | E15.cz

Banky dávají od ruských dluhopisů ruce pryč, odrazují je sankce

Sídlo HSBC v Londýně
Sídlo HSBC v Londýně
• 
ZDROJ: Clive Power from London via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská vláda má problém. Po téměř třech letech se chce vrátit na finanční trh a prodat dluhopisy, mezinárodní banky se však do obchodu nehrnou. A to to před měsícem vypadalo, že některé evropské banky lákadlu provizí od ruské vlády přece jen podlehnou.

Řada předních evropských bank se na prodeji ruských vládních obligací za zhruba tři miliardy dolarů odmítla podílet, protože proti sobě nechtějí poštvat Spojené státy a Evropskou unii, které uvalily na Rusko sankce.

Podle deníku Wall Street Journal se americkým bankám dostalo varování od úřadů, aby se obchodování s ruskou vládou vyhnuly. Podle informací deníku se o zakázku nebudou ucházet ani evropské domy BNP Paribas, UBS, Credit Suisse, HSBC a Deutsche Bank. Definitivně se zatím prý nerozhodli bankéři v Société Générale a UniCredit Bank.

O zakázku se nebudou ucházet ani evropské banky, které to donedávna zvažovaly.

Ruská vláda se tak musí spolehnout na ruské a čínské banky, aby se o prodej vládních dluhopisů postaraly. Ty ale nemusí mít takový mezinárodní dosah a kontakty, aby ruské bondy bez problému prodaly.

Sankce sice bankám přímo nezakazují podílet se na upsání a prodeji ruských vládních dluhopisů, USA a EU se ale obávají, že Rusko získané finance nasměruje do firem, na které se sankce vztahují.

Z téhož důvodu se do nákupu ruských bondů nehrnou ani ostatní investoři. „Nikdo nechce udělat něco, co by mohlo být chápáno jako porušování sankcí,“ řekl Paul McNamara, portfolio manažer ve společnosti GAM Holding.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah