Banky si mohou z ČNB nově půjčit stamiliardy | e15.cz

Banky si mohou z ČNB nově půjčit stamiliardy

Budova České národní banky
Budova České národní banky
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České banky nově získaly zhruba půl bilionu korun na každodenní spekulace na trzích. Od prosince mohou totiž u České národní banky zastavit dluhopisy české vlády ze svého majetku a půjčené peníze během dne investovat. Odborníci slibují rozhýbání trhu s vládním dluhem, ale i naději, že se Česko bude financovat ještě levněji.

Dosud si mohly banky v rámci jednoho dne půjčit od ČNB jen omezeně. „Do konce listopadu bylo možno čerpat vnitrodenní úvěry pouze proti krátkodobým dluhopisům,“ uvádí Kateřina Bartůšková z ČNB. Takzvané pokladniční poukázky ale na rozdíl od bondů tvoří v majetku bank jen zanedbatelnou část. „Odhaduji, že banky mají kolem 400 až 500 miliard korun ve státních bondech, které by bylo možné nově nabídnout ČNB jako zástavu,“ míní hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.

„Službu mohou banky využít pro pokrytí potřeby krátkodobé likvidity. Zájem registrujeme, v současnosti máme tři banky v testovacím režimu,“ uvádí Jiří Kovařík z Centrálního depozitáře cenných papírů, který od prosince službu bankám nabízí. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám i přebytku peněz v bankách však burza velké obchody zatím nečeká. „Z pohledu bank jde především o přípravu na čerpání zdrojů v budoucnu,“ dodává Kovařík.

Vlažně se k nové možnosti stavějí i banky, které deník E15 oslovil. „V současné době o využití intraday půjčky od ČNB zajištěné státními dluhopisy neuvažujeme,“ uvedl kupříkladu Michal Teubner z Komerční banky.

„Jde o krok správným směrem, který by mohl vést ke zvýšení obratu na dluhopisových trzích,“ míní Tomáš Holinka z Moody’s Analytics. „Opatření bankám zatraktivní investice do státních dluhopisů, což může v důsledku dále zlevnit financování státního dluhu,“ doplňuje Petr Kříž, partner PwC Audit.

Výnosy z dluhopisů se snížily na třetinu
Koncem října leželo v sejfech domácích bank na 600 miliard korun dluhopisů české vlády, tedy o více jak čtyři procenta než na počátku letošního roku. Pro banky byly přitom vládní bondy stále méně atraktivní investicí. Zatímco ještě v lednu nesl desetiletý dluhopis české vlády úrok 2,43 procenta ročně, na podzim to bylo už jen 0,87 procenta, tedy pouhá třetina. Po Německu tak byly české bondy koncem listopadu nejméně atraktivními papíry napříč všemi státy EU.
Příčinami chabého výnosu bondů jsou uvolněná měnová politika v eurozóně stlačující úroky v celé Evropě, ale i samotný apetit českých bank. Pro ně jsou totiž české bondy posledním útočištěm pro volné peníze. „Důvodem je i nízká emisní aktivita ministerstva financí, které deklarovalo, že hodlá usilovat o stabilizaci absolutní výše dluhu centrální vlády ČR na současné úrovni minimálně do konce roku 2015. To předpokládá financování deficitů centrální vlády prostřednictvím přebytku likvidity namísto dluhopisových emisí,“ uvádí Jan Šedina z České spořitelny.
Masivně přispěly k poklesu českých dluhopisových výnosů i devizové intervence České národní banky (ČNB) z listopadu loňského roku. Více než 200 miliard korun, za které centrální banka nakoupila eura, totiž obchodní banky proměnily v další sázky na dluhopisy české vlády. Jejich výnos tak ruku v ruce s růstem jejich ceny dále propadl.

Miroslav Singer: Ekonomika je blíž svému potenciálu, ale je stále pod ním

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery