Brněnské gymnázium zlákaly dluhopisy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Brněnské gymnázium zlákaly dluhopisy

Brněnské gymnázium zlákaly dluhopisy
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Nejen banky a velké firmy si chodí pro peníze za dluhopisovými investory. Svou první emisi obligací nyní chystá i brněnské Gymnázium Pavla Křížkovského, které se tak stává průkopníkem ve svém oboru. Česká národní banka schválila program, ve kterém škola může vydat dluhopisy za 15 milionů korun.

Administrátorem emise je brněnský obchodník s cennými papíry Cyrrus. Patnáctileté dluhopisy nesou tříprocentní úrok. Výnos z dluhopisů chce škola použít na nákup budovy, ve které škola sídlí, a na její rekonstrukci. Zakladatel gymnázia František Pospíšil doufá, že o obligace projeví zájem rodiče současných žáků či absolventi této soukromé školy, která se zaměřuje na umělecké obory.

Podnikové dluhopisy obecně zažívají v Česku boom od začátku finanční krize v roce 2008. Od té doby totiž pro řadu firem začalo být obtížné získávat úvěry od bank. Podle dat ČNB bylo ke konci roku 2010 vydáno podnikových dluhopisů za 173 miliard korun (novější data zatím nejsou k dispozici), na konci roku 2008 to bylo jen 82 miliard.

Gymnázium si budovu na rohu ulic Kristenova a Chaloupky, kterou si nyní chce koupit, původně pronajímalo od městské části Brno – Komín, ta ale prý neinvestovala do oprav. „Gymnázium zaplatilo na nájemném takřka pět milionů korun, tyto peníze se zpět do budovy nikdy nevložily, i když to bylo smluvně dohodnuto,“ tvrdí zakladatel gymnázia František Pospíšil.
V té době gymnázium zvažovalo, že nemovitost koupí za peníze sponzorů a investorů, kteří ale nyní svou dřívější ochotu ztratili. Radnice prý s prodejem tehdy váhala proto, že o lukrativní pozemek měli zájem spekulanti.

Starosta městské části Brno – Komín Josef Dvořák uvedl, že škola nikdy nepředložila konkrétní nabídku. „Pospíšil se sice pokoušel sehnat donátory, tím ale vše také skončilo,“ řekl deníku E15 Dvořák. Protože radnice neměla pro objekt jiného kupce, vrátila jej v říjnu 2010 majiteli, kterým je brněnský magistrát.

Ani návrat školní budovy do rukou vlastníka ale podle Pospíšila nic nezměnil na neochotě úřadů jednat s gymnáziem o prodeji. Jak vysvětlil mluvčí magistrátu Pavel Žára, jednání trvala více než rok kvůli nezbytným úředním postupům, které schválení prodeje provázejí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!